Svadby

Komplet zdokumentovaný svadobný deň by mal obsiahnuť prípravy na svadbu, nafotenie detailov, odobierku od rodičov, samotný svadobný obrad, gratulácie, skupinové fotografie, hostinu, prvý tanec, zábavu, čepčenie a niekedy medzitým by sme mali stihnúť aj portrétové fotenie.

Dôležité pre mňa je poznať presný priebeh svadobného dňa, aby som ho mohla zachytiť tak, aby ste si ho pri prezeraní fotografií dokázali presne vybaviť. Viem, že ide o jeden z najdôležitejších dní vašich životov a keby som si naň netrúfala, nečítali by ste ani tieto riadky :) Samotnému foteniu teda predchádza stretnutie, prediskutovanie našich predstáv, nápadov a návrhov, prípadne spojené rovno s "rande" alebo snúbeneckým fotením.

Prípravy

Prípravy na svadbu začínajú začínajú skoro ráno, fotím česanie, maľovanie, obliekanie, zábery v zrkadle, výsledný make up, šnurovanie šiat, obúvanie a podobne.

Detaily

V čase príprav si musím nájsť čas aj na odfotenie zásnubného prsteňa, obrúčok, bižutérie, topánok, manžetových gombíkov, trakov, motýlika, kytice a ostatných detailov a doplnkov. Na hostine to bude napríklad výzdoba, koláčiky, torta a podobne.

Odobierka

Druhou "dokumentárnou" či "reportážnou" časťou dňa je odobierka. Najradšej mám práve tento typ záberov, veľa ľudí, zameranie sa na výrazy tváre, úsmevy, slzy dojatia.

Obrad

Pri svadobnom obrade sa snažím zachytiť atmosféru miesta spolu s hosťami obradu, samotných budúcich manželov, nasadzovanie obrúčok, prvý bozk, podpisovanie sa, ale aj samotných hostí a oddávajúceho. Pri nasádzaní prstienkov, prvom bozku či podpisovaní sa vás poprosím, nech pri týchto činnostiach trošičku spomalíte, užijete si to a ja to stihnem dobre odfotiť :)

Gratulácie a skupinové foto

Po obrade nasledujú gratulácie, fotenie skupiniek, nevesty s družičkami, ženícha s družbami, každého s rodičmi, všetkých spolu a ako kto chce :) vypúšťanie holubov nenechajte na náhodu, treba mi o nich dopredu povedať :)

Hostina

Príchod autom na hostinu, rozbíjanie taniera, prípitok, prvý tanec, zábava, čepčenie a všetko medzitým :) Pre čo najvyššiu kvalitu fotiek a Vašu spokojnosť je potrebné mi vopred popísať priestory obradu aj hostiny.

Portréty

Nezabudla som ani na portréty :) Zvyčajne sa fotí po prípravách nevesty a ženícha, čo však vychádza na čas okolo obeda, čo môže byť v prípade jasnej oblohy nie úplne najlepší čas na fotenie, ale vždy sa dá niečo vymyslieť :) Najkrajšie svetlo na fotenie je však cca hodinku pred západom slnka, vtedy vedia vzniknúť krásne romantické fotky so zlatistým svetlom v pozadí. Ľudia sa už bavia a tak sa môžu na chvíľu nevesta so ženíchom vypariť :) Ako miesto na fotenie je vhodné zvoliť les, lúku, mesto, ideálne niečo, čo je vašim srdciam blízke, odkiaľ máte spoločné zážitky, miesto, ktoré máte radi.

Fotenie portrétov však môže prebehnúť aj v iný deň, ak má nevesta ešte k dispozícii šaty. V iný deň je to dokonca lepšie, pretože máme viac času, môžeme ísť fotiť v ľubovoľnom čase, nestresujeme, že sa už blíži obrad (alebo že sa treba vrátiť na hostinu) a podobne.

Začínate chytať paniku, že nebudete vedieť, ako pózovať? Ja vás navediem, ale aby ste sa mohli inšpirovať, zozbierala som pre vás pekné fotky z Pinterestu (po rozkliknutí konkrétneho obrázku a ďalšom kliku naň sa dostanete na ešte viac fotografií konkrétneho autora).

Pár tipov k foteniu svadobného dňa

Nevesty, pekne sa oblečte aj ku kaderníčke a vizážistke. Nemusia to byť žiadne róby a na niekom vyzerá aj vyťahaná tepláková súprava dobre, ale na fotkách to potom bude vyzerať krajšie :)
 

Majte priestory, kde sa fotí, upratané – samozrejme, je to jedna z posledných vecí, ktoré by vás mali tesne pred svadbou trápiť, ale fotky budú určite krajšie. Netýka sa to len hlavných aktérov svadobného dňa, ale aj miest, kde prebiehajú prípravy (účes, vizáž, ...). Niekedy je fotogenický aj správne naaranžovaný chaos, ale poriadok je poriadok :)
 

Nechajte ma fotiť "takmer všetko". Napríklad budúci ženíchovia, nehanbite sa nechať odfotiť v uteráku s penou nanesenou na fúzoch pred holením alebo počas neho, nevesty zasa napríklad obliekajúc si podväzok alebo obúvajúc topánky. Vzniknú tak momentky, ktoré prepoja fotky z celého dňa do jedného príbehu.
 

Nebojte sa fotiť portrétne fotografie pred obradom. Síce rešpektujem, ak sa niekto kvôli zvyku nechce fotiť pred obradom (resp. nevesta nechce, aby ju ženích videl pred obradom), ale ak máme dostatok času, možno ho využiť a nemusíme fotiť deň pred alebo pár dní po svadbe, nemusíte si dávať dvakrát robiť make up alebo účes. Nie je problém vybehnúť fotiť aj cez hostinu, kedy si hostia pri chvíľkovom vyparení sa svadobného páru nemusia vašu neprítomnosť ani všimnúť, avšak pár sa väčšinou ponáhľa späť na hostinu a teda sme troška časovo obmedzení. Druhou vecou je ale fakt, že počas fotenia v iný deň máme aspoň viac času a väčšinou sa nikam neponáhľame. Je to na vás, ale fotenie pred obradom vám určite smolu do manželstva neprinesie :)
 

Povedzte mi vopred podrobný plán dňa. Prvý bozk a prstienky si dávajte dlhšie, ako by v realite stačilo, pri vychádzaní z obradu kráčajte pomaly a usmievajte sa, skúste nepozerať do zeme - vy si to môžete vychutnať a ja to stihnem odfotiť vo viacerých kompozíciách. Možno vám to pri tom strese počas svadobného dňa nakoniec ani nenapadne, tak ja vám to buď pošepkám alebo počas dňa párkrát pripomeniem :)
 

PS: Povedzte mi vopred, či sa vám páčia skôr sýtejšie farby na fotkách alebo menej sýte, pri niektorých fotografoch, ktorých prácu obdivujem, sa mi to osobne páči viac tak, pri iných onak, hlavné je, aby ste boli spokojní vy :)