Lucia Šimková | svadobný fotograf a kameraman

Na čom možno ušetriť pri plánovaní svadby? 1/3

COVID-19 narušil plány pri organizovaní svadby viacerým párom. Budúci mladomanželia, ale aj svadobní hostia mohli prísť na niekoľko mesiacov o časť príjmu, pričom financie musia použiť na starostlivosť o rodinu, či splácanie hypotéky. Rada by som preto poradila všetkým nevestám, ktoré sa musia uskromniť, ale zároveň chcú mať svoju svadbu čo najkrajšiu. Ako si teda splniť svadobný sen, ak nemám na svadbu veľký rozpočet?

Časť prvá – od svadobných oznámení po koniec obradu

Svadobná webstránka

Módnym trendom a celkom praktickou vecou je vytvorenie svadobnej webstránky, ktorú pošlete hosťom a ktorá bude obsahovať informácie potrebné k svadbe – o mieste a čase obradu, hostiny, možnostiach prepravy, ubytovania a pod. Môžete ju poňať aj ako svadobné oznámenie a prostredníctvom nej môžu hostia potvrdiť svoju účasť. Často je jej súčasťou aj príbeh snúbencov, ich spoločné fotografie, časová os ich vzťahu. Po svadbe na nej môžete zverejniť svadobné fotografie a video.

Okrem platených verzií sa dajú takéto stránky vytvoriť aj zadarmo, stačí trocha pogoogliť. Alebo môžete všetky tieto informácie poslať hosťom emailom. Kto nemá email, môže mu info posunúť rodinný príslušník alebo mu informácie odovzdáte osobne. Váš príbeh veľa ľudí pozná, vaše spoločné fotografie môžete použiť na svadbe ako dekoráciu a fotografie a video vám pošle váš fotograf či kameraman prostredníctvom online odkazu (fotky budú k dispozícii na stiahnutie alebo v galérii). 

Svadobné oznámenie

Internet ponúka množstvo návodov, dostupných programov či online nástrojov, kde si šikovnejší užívateľ dokáže vytvoriť grafiku zadarmo. Môžete použiť aj vašu spoločnú fotografiu a pridať krátky text s potrebnými informáciami – to dokážete aj v Skicári :) Svadobné oznámenia nemusíte tlačiť a posielať poštou, rozošlite ich elektronicky (emailom alebo cez Messenger, ...), šetríte tak našu planétu.

Svadobné obrúčky

Vaše obrúčky nemusia byť zo žltého, ružového, či bieleho zlata a nemusia byť značkové, v hodnote niekoľkých stoviek eur. Ako materiál na prstene môžete zvoliť chirurgickú oceľ, wolfrám alebo titán, namiesto diamantu môže byť zirkón, alebo zvoľte obrúčky bez kamienka. (Samozrejme uvedené materiály majú svoje výhody a nevýhody.) Za 50 rokov manželstva sa môže obrúčka aj stratiť (stáva sa). Urobte si prieskum trhu, oslovte menšie zlatníctvo, zrecyklujte staré prstene a retiazky, ktoré ležia doma v zásuvke. Alebo skúste pristúpiť k prstienkom netradične a originálne.

svadobne obrucky na kvetoch

Svadobný účes a make up

Nič netreba nechať na náhodu a svadobný účes a vizáž si treba určite odskúšať vopred, nech už vám ju zabezpečuje hocikto. Poobzerajte sa na Facebooku, Instagrame, či v okolitých menších mestečkách a obciach po šikovných dievčatách, ktoré sa vizáži venujú vo voľnom čase, ale zároveň majú prax a pekné výsledky. Ak majú tieto vizážistky dobré referencie, dá sa na ne spoľahnúť, ich práca sa vám páči a skúška dopadla dobre, smelo do toho.

Úprava nechtov

Jediné osoby, ktoré si všimnú vaše nechty počas vášho svadobného dňa, sú svadobný fotograf a kameraman, a to pri nasadzovaní obrúčok počas obradu. Prirodzene pekným nechtíkom stačí priesvitný lak a nemusíte tak dávať za profesionálnu manikúru niekoľko desiatok eur.

Svadobné šaty

Ako prvý nám pri otázke: "Odkiaľ vziať svadobné šaty?" napadne svadobný salón. Okrem klasického výberu šiat mávajú tieto salóny aj časté výpredaje – sledujte salóny v okolí, ale aj tie, ktoré sú online – výpredaje a zľavy zvyknú zverejňovať. Po svadobnom salóne a kúpe alebo prenájme šiat za niekoľko sto eur máte aj iné možnosti. Už vo svojom okolí nájdete viacero krajčírok, ktoré vám svadobné šaty dokážu ušiť za rozumnú cenu. Druhou možnosťou je kúpiť alebo nechať si ušiť šaty v zahraničí – najčastejšie sa spomína práve Ukrajina alebo Poľsko (treba pogoogliť).

Ďalšou možnosťou je pozrieť biele šaty na rôznych e-shopoch (obľúbený je napr. ASOS.com, kde nájdete aj svadobnú kolekciu), či kúpiť čipkovaný biely top alebo blúzku, bielu sukňu a doplniť svadobný outfit napríklad stuhou.

biely svadobný outfit - čipkovaná blúzka a biela dlhá sukňa ušité biele svadobné šaty - sukňa a blúzka

Nebála by som sa ani nákupu na Aliexpresse alebo E-Bayi, pokiaľ nájdete predajcov s dobrými recenziami. Zákazníci často dopĺňajú textové hodnotenie doručeného tovaru reálnymi fotografiami. Ak sú recenzie pozitívne, nemusíte sa báť, že namiesto bielych svadobných šiat vám prídu ružové, či zelené. Ani predajca nechce mať negatívne promo, preto v prípade, že máte dodatočné otázky, oslovte ho v súkromnej správe.

Už nosené svadobné šaty môžete kúpiť aj na predajných skupinách na Facebooku alebo bazárových stránkach – opäť je však vhodné poznať referencie predajcov, aby vás neoklamali a neprišli ste tak o peniaze. Nezabudnite, že šaty môžete po svadbe predať.

Podväzok

Ak nemáte v pláne do programu svadby zakomponovať sťahovanie podväzku ženíchom z nohy nevesty bez použitia rúk, svadobný podväzok podľa mňa netreba. Na nohe ho počas dňa nevidno a ak si nepotrpíte na dodržiavanie zvykov, nie je na svadbe nevyhnutnosťou.

svadobný podväzok

Svadobné topánky

Ak sú vaše svadobné šaty až po zem, hostia a ani vy ich celý deň neuvidíte. Aby vás po x hodinách nohy neboleli, odporučila by som nízky podpätok, balerínky alebo tenisky. O to viac, ak je váš snúbenec podobnej výšky ako vy (ako v mojom prípade :)). Na jednorazové použitie poslúžia aj topánky z čínskeho obchodu alebo na častejšie nosenie aj po svadbe napr. z obchodu Deichmann, ktorý nevesty vo svadobných fórach často odporúčajú.

pomaľované svadobné tenisky s motívom a menom ženícha a nevesty a s dátumom svadobné topánky

Ozdoby do vlasov (svadobná korunka, venček z kvetov, ...), náušnice, náramok, náhrdelník, kabelka, ...

Vaše svadobné doplnky nebude nikto skúmať pod lupou. Dokážete ich kúpiť okrem čínskych obchodov aj na e-shopoch s galantériou a doplnkami, ako napríklad Stoklasa-sk.sk alebo cez už spomínaný Aliexpress, či eBay. Také náušničky vás vyjdú pár eur, ak nie pár desiatok centov.

Kabelku má nevesta pri sebe často až na svadobnej hostine, dovtedy riešia potrebné veci (vreckovky, telefón, doklady, …) družičky alebo svadobné maminy. Poslúži preto akákoľvek. Ak máte doma zlatistú, striebornú, krémovú, bielu alebo svetlú béžovú, novú kabelku vôbec netreba.

svadobné náušnice štras svadobné štrasové náušnice

Kabátik, bolerko, kožušinka, štóla, ...

Neviem prečo, ale tie klasické svadobné kožušinky sú mi veľmi nesympatické, hoci už som (konečne) videla aj pár pekných. Pohľadajte v šatníku krátke jarné bundičky a kabátiky, moderná je aj kožená alebo rifľová bunda :)

svadobné bolerko na zimu biele

Svadobný oblek

Raz ma veľmi zaujal ženíchov oblek. Spýtala som sa nevesty, kde ho kúpila. Vraj v Tescu – skoro som odpadla :D Chcela by som tým ukázať skutočnosť, že nie je jedinou možnosťou svadobný salón alebo značkové predajne ako Ozeta, Accord a ďalšie. Stačí pohľadať na internete, popýtať sa v okolí, pozrieť vo viacerých obchodoch. Ideálne by bolo, ak by sa dal oblek počas ďalších rokov vynosiť aj na iné príležitosti.

Svadobná kytica a svadobné pierka

Určite ste sa aj vy stretli s tvrdením, že slovíčko „svadobný“ predražuje niektoré služby o desiatky percent. Verím tomu, že sa vyššia cena spája s nejakou špeciálnou úpravou, napr. kytice, make-upu, aby vydržali dlhšie a zvládli aj náročnejšie podmienky. Ak chcete ušetriť, zavolajte do kvetinárstva deň pred svadbou alebo vo svadobné ráno s tým, nech vám pripravia „obyčajnú“ kyticu. Zároveň kvetinárstvo informujte, aké kvety by ste radi použili. (Lepšie je zistiť si už počas plánovania svadby, či sa takto kytica urobiť dá a tiež sezónnosť kvetov.) Reálne svadobnú kyticu „potrebujete“ len na svadobné fotenie, na obrad pri príchode nevesty (počas obradu len zavadzia) a pri jej hádzaní slobodným dievčatám (ak takýto program plánujete). Okrem posledného bodu si ale viem všetko predstaviť aj bez nej :)

svadobná kytica biele a ružové tulipány

Svadobné pierka pre hostí sa zvyknú pripínať pred obradom (podľa oblasti Slovenska) buď len slobodným, alebo všetkým mužom, niekde dokonca aj ženám. Je to pekný zvyk, ale opäť platí, že by sa svadba mohla uskutočniť aj bez tejto drobnosti, ktorá sa z oblekov a košieľ často stráca.

Doplnky, ktoré poslúžia iba peknej fotke a videu

Iste budú na fotke vyzerať svadobné šaty zavesené na vešiaku s vaším menom, označením „nevesta“ a dátumom svadby pekne, ale naozaj taký vešiak potrebujete? Podobne sú na tom tričká s nápismi „ženích“ a „nevesta“, župan, svadobný podbradník alebo tanier a príbor s vašimi menami. Taký podbradník už nikdy nevyužijete a hoci sú to relatívne lacné položky, desať eur sem, desať eur tam, a hneď je z toho pár stoviek (ktoré mohli ísť napríklad do gauča do nového bývania :)).

Na fotke šiat pekne ukáže aj obyčajný drevený vešiak, namiesto podbradníka sa používa biely obrus, či plachta, a je to úplne v pohode. Polievku zjete aj z takého istého taniera, aký budú mať ostatní hostia. Dôraz pri fotení a videu sa kladie na dokumentáciu vás dvoch, nie taniera, z ktorého jete. Svadobné poháre sú extra položkou, ktorú viacero neviest označilo po svadbe za najväčšiu zbytočnosť, akú na svadbu riešili. Vytiahnete ich z vitrínky aspoň na výročie svadby?

spoločené jedenie polievky na svadbe

Rovnaké šaty pre družičky

Rovnaké šaty a úprava vašich kamošiek-družičiek je podľa mňa veľmi pekná vec. V prípade vlastnej svadby o tom budem uvažovať. Ukáže to pekne v reále, aj na fotografiách. No ak rovnakých šiat potrebujete tri a viac kusov, nevyjde to najlacnejšie (hoci, znova tu máme možnosť Aliexpressu a iných e-shopov s oblečením). Okrem toho „hrozí“ ďalšia vec – nikdy nevyhoviete všetkým a teda niektorým kamarátkam sa nemusia šaty páčiť (hoci možno pre vás vo svadobný deň rady urobia čokoľvek :)). Predstavujem si, ako by reagovala jedna moja kamoška, ktorá máva na striedačku modré, ružové a fialové vlasy a oblieka sa najčastejšie do čiernej. Ako by reagovala, keby som ju poprosila, nech si dá ružové šaty. Viete, čo mám na mysli?

družičky s nevestou v rovnakých bordových šatách

Svadobný veterán, limuzína

Štýlový automobil z 30. rokov s originálne oblečeným šoférom, ktorý vás dopraví na svadbu, môžu byť zážitkom. Zvyčajne však takáto služba stojí niekoľko stoviek eur, podľa času prenájmu, či ubehnutých kilometrov (300 € – 400 €). Keď vás takéto auto odvezie len na fotenie, na obrad a na hostinu, je to niečo, do čoho chcete investovať? Skúste sa popýtať vo svojom okolí, či vás takto nemôže odviesť kamarát s „krajším“ autom alebo zhodnotiť, či len nestačí vyzdobiť to vaše :)

svadobný veterán

Košíčky s lupienkami

Je milé, keď detičky prejdú na začiatku obradu pred nevestou rozhadzujúc svadobné lupienky. Zo skúseností však môžem povedať, že nie vždy to vyjde podľa predstáv. Dietky sa hanbia alebo ak má ísť len jedno, často nechce ísť samé. V kostole vám tiež môžu povedať, že porozhadzované lupienky treba aj upratať. Ak chcete, aby súčasťou príchodu nevesty detičky boli, môžu niesť prstienky a krížik, alebo pri civilnom obrade tabule s vtipnými nápismi.

Vankúšik na prstienky, krížik

Pokiaľ máte cirkevný sobáš, zistite si, či je súčasťou obradu aj zapožičanie tácky na prstienky a krížika. Krížik sa niekde požičiava, niekde vám ho darujú a niekedy si ho musí svadobný pár zaobstarať sám – potom vám zostane na pamiatku.

svadobné obrúčky v kostole na tácke

Svadobné holuby

Síce s nimi môže byť pekná fotka, ale môžu vás aj zašpiniť. Pokiaľ si ich nestráži sám majiteľ, tak pre človeka, ktorému ich dáte na starosť, to môže byť stres – najmä ak takúto skúsenosť s holubmi ešte nemá.

Svadobné video

Tým, že by ste nemali na svadbe profesionálneho kameramana, by ste určite ušetrili. Asi 75 % mojich svadobných párov kameramana nemalo. Niektorí to riešili tak, že dali hosťom „putovnú“ GoPro kameru (alebo podobnú kameru inej značky) a nevesta si videá po svadbe sama zostrihala do výsledného svadobného klipu. Alebo jeden-dvaja hostia zaznamenávali dôležité okamihy a zábavu kamerkou/smartfónom na tyči. Zábery z drona však nečakajte. 

Možnosťou je tiež spýtať sa vášho fotografa, či vie aspoň časť hostiny, kde bude mať na to čas, zaznamenať videom, prípadne ho aj zostrihať. Robí to však minimum fotografov a tiež si musíte byť vedomí, že video nebude obsahovať také rýchle okamihy ako je kráčanie k oltáru, nasádzanie prstienkov, prvý bozk – pretože fotograf sa bude sústrediť v prvom rade na fotky. Ak by skúšal aj fotiť, aj točiť, nemusel by vyjsť ani jeden typ záberu. Reálny je video-záznam z tanca na hostine alebo "pohyblivé obrázky" natočené počas fotenia portrétov - ak má fotograf dostatok času a nafoteného materiálu. 

Ak budete mať šťastie, možno nájdete začínajúci talent, ktorý potrebuje do portfólia video zo svadby a dá vám tak výbornú cenu. Takýchto ľudí je však minimum. Zároveň musíte vedieť, že je spoľahlivý a nestane sa to, že na svadbu jednoducho nepríde. Je pravdepodobné, že sa bude snažiť urobiť video čo najlepšie, no stále by ste mali vidieť pred svadbou aj iné typy videa, ktoré už natočil. Prejdite si s ním plán svadobného dňa detailne. 

Ale, ako mi povedal kamarát, ktorý točí svadby, hodnota videa rastie s rokmi. A ja tomu verím. Viac, ako po roku, svadobné video oceníte po desiatich rokoch. Často si ho obľúbia najmä deti a budú ho chcieť pozerať stále dookola. Možno teraz argumentujete tým, že nikto nebude pozerať na dve a pol hodiny trvajúce video. To je pravda. Preto sa dnešná doba (chvalabohu) hýbe smerom k niekoľkominútovému zostrihu celého svadobného dňa (napríklad 10-minútový zostrih a 3-minútový zostrih najkrajších svadobných okamihov).

Svadobné fotografie

To, čo som napísala pri videu o začínajúcom talente, platí aj pri fotografovi (a môže to byť pokojne aj strýko s "lepším" fotoaparátom, ak je naňho spoľah a ak je jeho práca super). Kameraman vám fotografie asi neurobí a vo všeobecnosti je na svadbe častejšia prítomnosť profesionálneho fotografa, ako svadobného kameramana.

Mohla by som vám odporučiť ako variant šetrenia nájsť si lacného fotografa, pokiaľ neviete rozlíšiť kvalitné fotky od tých zlých. Neodporúčam to ale nie preto, že sama fotografujem svadby, ale pretože na Slovensku je veľa fotografov, ktorí majú úžasnú prácu a nezaslúžia si byť nahradení nekvalitnou lacnotou. Variant, ktorý tiež neodporúčam, je aj požiadavka na hostí, aby na svadbe robili fotky na zariadenia, ktoré majú. Jednak sa prišli na svadbu zabaviť a nie pracovať, a "druhak" ani najnovší foťák na smartfóne vám neurobí také fotky, ako zrkadlovka (alebo bezzrkadlovka) a človek, ktorý s ňou (a so svadbou) vie pracovať. Človek, ktorý častokrát potrebuje (a má) externý blesk. A ktorý dokáže zachytiť neopakovateľné momenty (o ktorých vy možno ani neviete, že sa na svadbe odohrali). 

Veď len profesionálne fotky (a video) naozaj zachytia priebeh a príbeh vášho svadobného dňa. Ani šaty, ani koláče, ani výzdoba. Len svadobné foto a video.

Áno, trošku tu tlačím na pílu. Ak sú vám fotky "jedno", oslovte aj niekoho lacného. Len aby ste neskôr neľutovali. Raz napíšem aj o tom, či je cena za fotografa v dnešnej dobe vysoká a ako sa hýbe kvalita svadobných fotografií. Zaujímavá je aj téma toho, aké všetky funkcie musí svadobný fotograf na svadbe zastávať a pre vás dôležitá téma – ako vybrať kvalitného fotografa. Kým tieto články "zbúcham", môžete si pozrieť moje fotografie zo svadieb.

Súhrn

Keďže by bol článok veľmi dlhý, nabudúce napíšem o tých položkách svadby, ktoré sa týkajú najmä hostiny. V žiadnom prípade som mojimi radami nechcela povedať to, že by ste mali silou-mocou veci riešiť spôsobmi, ktoré som opísala. Sú to možnosti pre tých, ktorí veľký budget na svadbu nemajú, ale chcú ju mať krásnu a hostí spokojných. Nemusí ísť pritom o nedostatok financií spôsobený iba koronavírusom. 

Ak ste si svoju svadbu vysnívali a máte na ňu dostatočný rozpočet, splňte si aj tie najdetailnejšie predstavy, pokojne aj centimetrové drevené srdiečko na previazanom servítku. Doprajte si krásne princeznovské svadobné šaty, nevestou budete predsa len jedenkrát. Podporte slovenských dodávateľov a svadobných profesionálov, ktorí majú kvalitnú prácu. Ja nebudem šetriť na svadobnom fotografovi, hudbe a čepčení. O tom, do čoho je pri svadbe vhodné investovať aj väčší peniaz, vám ale napíšem nabudúce :)

 
Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z ich čítania. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo svojom prehliadači. Viac informácií nájdete v článku o Cookies.
Rozumiem