Lucia Šimková | svadobný fotograf Trenčín | simkov

Na ktorých položkách svadby viem ušetriť? 2/3

Rozmohl se nám tady takový nešvar“ a síce, že som zanedbala blog. Články píšem s radosťou a v snahe poradiť vám čo najviac vecí, keďže som ako svadobná fotografka videla desiatky svadieb. Preto budú moje články široko-ďaleko obsiahlejšie ako „10 zaručených tipov“ bulvárnych webov a stránok pre ženy.

V prvej časti som priniesla tipy a rozobrala položky svadobného dňa od ranných príprav po koniec obradu. Poďme teraz na časť druhú, kde vám zodpoviem otázku: „Kde a ako sa dá ušetriť v rámci svadobnej hostiny?“ Prejdeme si priestor, jedlo a výzdobu. V tretej časti „šetrenia“ sa budeme venovať znova hostine so zameraním sa na ostatných svadobných dodávateľov.

Časť druhá – svadobná hostina – priestor, jedlo, výzdoba

Dátum svadby

Hoci ani ja osobne nepodporujem „lámanie dodávateľov na cenách“, môžete vyskúšať spýtať sa na možnosť zľavy, ak by bol dátum vašej svadby mimo svadobnej sezóny – teda asi od novembra do marca, alebo ak by šlo o iný deň ako piatok a sobotu.

Priestor na svadbu

Klasický „kulturák“ vyjde väčšinou na pár stoviek. Niektorý dokáže zabezpečiť aj jedlo či výzdobu, v inom si musíte všetko okolo jedla (nápoje, koláče, kuchára, suroviny, obsluhu, ...) vyriešiť sami. Čoraz obľúbenejšie sú u mladomanželov priestory ako stodoly, hotely, kaštiele, hrady, či nové/zrekonštruované svadobné sály. Tieto priestory sú vo všeobecnosti krajšie ako kultúrny dom, no niekoľkonásobne drahšie. Platí však, že zábavu nerobí priestor, ale ľudia.

Jednoduchšie je zabezpečiť si priestor so všetkým (ak nie s výzdobou, tak minimálne s jedlom a súvisiacimi položkami). To vás vyjde pravdepodobne o niekoľko tisíc (alebo pár tisíc) eur drahšie, no máte menej starostí plus ušetríte čas. Lacnejšie bude naopak objednať si kultúrny dom, zohnať kuchára, obsluhu spomedzi radov vašich známych. Ale budete s tým mať starosť, zoberie vám to čas a energiu. Ak sa však v organizovaní vyžívate, čas si síce budete musieť nájsť, stres sa dostaví, no peniažky ušetríte ešte vás to vybavovanie bude aj baviť :)

Počet hostí na svadbe

V rámci inšpirácie, na ktoré položky v tomto článku nezabudnúť, som sa dočítala všeličo – pozvite menej svadobných hostí. V určitom zmysle je to podľa mňa hlúposť. Svadobný hosť tvorí len zlomok toho, čo investujete do celej svadby. Pretože svadobné šaty, svadobný oblek, make-up, vizáž a ďalšie veci platíte rovnako, bez ohľadu na počet hostí.

Ak vám záleží na blízkych kamarátkach, samozrejme ich na svadbe budete chcieť mať. Ak vám nezáleží na vzdialenom strýkovi, ktorého ste videli ako dieťa možno dvakrát, nepozývajte ho. No ak ste ho videli len dvakrát, ale záleží vám na tom, aby sa stretla celá rodina (čo je môj prípad), pozvite ho.

Jedným z tipov bolo nepozývať deti – ak si nechcete pohnevať rodičov, toto nerobte. Navyše sa deti postarajú o nezabudnuteľné okamihy zachytené fotografom :)

Iné, ako pri príklade so strýkom, to býva v naozaj veľkých rodinách (priateľ má troch súrodencov, jeho mamina je z piatich súrodencov a tatino zo siedmich, pričom táto strana má už dospelé deti, ktoré si už zakladajú rodiny – zjednodušene povedané, tu, ak raz, bude svadba minimálne o 150 ľuďoch :D). Aby svadba ale nebola naozaj o 300 hosťoch, býva zvykom volať niektorých vzdialenejších členov na svadby postupne/na striedačku, ak je rodina väčšia. Každej svadby sa teda zúčastní iný súrodenec – na poslednej svadbe sme boli my, na inej svadbe z rodiny druhý brat s polovičkou, na svadbe predtým zase tretí brat a tak ďalej.

Kvalita jedla a nápojov na svadobnej hostine

Ak patríte medzi gurmánov vychutnávajúcich si rozmanité jedlá, je to jasné a nemôžem vám radiť, aby ste šetrili na jedle. Kvalitné vínko a rumy, „neokukaný“ hlavný chod, candy bar s najmodernejšími a chutnými dezertmi a široký výber fantastického jedla v rámci rautu budú stáť isté a asi nemalé peniažky. Pritom za „okukanú“ (ale často stále chutnú) večeru považujem napríklad kuracie a bravčové mäso naprírodno s ryžou, hranolkami a zeleninou. Je to skrátka taká častejšia svadobná klasika oproti netradičnej pečenej kačici na pomarančoch alebo hovädziemu mäsku s hráškovým pyré. Ak vám ale „stačí“ to, že svadobní hostia budú spokojní, sýti a jedlo chutné, dá sa to aj lacnejšie.

Predjedlo

Pri 100 hosťoch na svadbe vás vyjde predjedlo možno 300 – 400 eur. Ak je váš svadobný rozpočet obmedzený a potrebujete ušetriť pár sto eur, rolka šunky s chrenovou plnkou ani kačacia pečienka s brusnicami a bagetkou nebudú nikomu v rámci sýtosti chýbať. Po príhovoroch a prípitkoch môžete „skočiť“ rovno na svadobnú polievku.

Druhé, tretie a nočné jedlo

Pár hodín prvej slávnostnej večeri (môj žalúdok nechápe, že niekedy je druhé jedlo už po 2,5 až 3 hodinách od toho prvého) sa podáva druhé jedlo. Najčastejšie ako bufetové stoly (raut), kde majú hostia na výber viac druhov pokrmov, aj vegetariánskych, či bezlepkových. Nezabudnite na tieto intolerancie ani vtedy, ak sa rozhodnete pre možno lacnejší variant – a to podávanie jedla (jedného druhu) na väčších misách priamo na stoly medzi hostí. Hoci ide v tomto prípade o úplnú svadobnú klasiku, dobrý rezeň so zemiakovým šalátom a dobrá sviečková „nemôžu byť nikdy zlé“ :) Samozrejme pokiaľ ich kuchár pripravil chutne. A sú vždy vďačným jedlom. Ak sa predsa len rozhodnete pre bufety, stále môžete zvoliť menej druhov jedál alebo nezakomponovať lososa a podobné drahšie jedlá. Môžete tiež zakomponovať guláš a kapustnicu, ktoré často vychádzajú lacnejšie.

Nápoje

Ak si nápoje budete zabezpečovať sami, vedzte, že niektoré veľkosklady umožňujú ich nákup za priaznivú cenu, pričom neotvorené nápoje môžete vrátiť – často sa tieto fľaše berú späť na kartóny, resp. celé balenia (napr. 2 l sladené minerálky balené po 6 ks, džúsy po 12 ks, pivo po 24 ks a podobne).

Ak vám zabezpečuje nápoje váš svadobný priestor, pýtajte sa na väčšie balenia – darmo je pekná malá 0,25 l Cola Cola v skle, ak za ňu zaplatíte dve eurá (za čo by ste jej mohli mať dva litre). Pýtajte sa na druhy minerálok, ceny, alternatívy. Džbány s vodou a citrónom vyjdu často lacnejšie ako minerálky.

Niektoré svadobné priestory dovoľujú mladomanželom zabezpečiť si vlastné víno – často však vyžadujú zaplatiť „korkovné“. Stretla som sa s tým, že nám hotel na firemný večierok ponúkol fľašu vína za 13 € (pri porovnávaní pozor na objem a kvalitu), viac sa nám ale oplatilo kúpiť o niečo menej kvalitné vínko a zaplatiť hotelu za každú fľašu korkovné 5 €. Firma ušetrila, hosťom sa v danej cenovej relácii ušlo viac, ako keby víno objednali z hotela. Znova však platí vyššie písané – zabezpečením vecí od hotela nemáte takmer žiadne starosti, ušetríte čas a nervy :)

Ešte dva tipy priamo k hostine: Poproste obsluhu, aby nápoje na bufetový stôl vykladali postupne – predídete tak zbytočnému rozobratiu fliaš, ktoré neskôr budete zbierať a vyhadzovať poloplné. Napríklad keď sú na bufetovom stole posledné tri Kofoly – doplňte ďalších pár fliaš. Podobne to robte s alkoholom. Stanovte si s obsluhou aj finančné alebo objemové limity, na ktoré vás budú priebežne upozorňovať, keď sa k nim budete blížiť. Neskôr v noci môžete nechať v rámci nealka napríklad už len ochutenú vodu v džbánoch.

Svadobné koláče

Linecké, punčáky, špice, šamrole a ostatné tie koláče, ktoré majú aj svoj názov, sú super. Ale tým ostatným, kde sa mení len farba a príchuť (piškótové cesto, plnka, džem) nejako neviem prísť na chuť.

Čoraz obľúbenejšie sú candy bary s modernými a vábivo vyzerajúcimi koláčikmi typu makrónky, cupcaky, cheesecaky, tartaletky alebo panna cotty (jogurtové/pudingové dezerty v priesvitnom kelímku.

Koláče od miestnej cukrárky vás vyjdú pravdepodobne lacnejšie, ako koláče z cukrárne. Klasika vyjde tiež pravdepodobne lacnejšie ako candy bar s peknými a chutnými dobrotami.

Dnes má veľa ľudí pečenie ako hobby – skúste osloviť spoľahlivú kamarátku alebo známu, ktorej tvorbu vopred ochutnáte. Musíte si byť ale istá, že ak z nejakého dôvodu nebude môcť koláče nakoniec dodať (napríklad ochorie), nenechá vás v štichu a koláče vám zabezpečí inde.

Svadobná torta

Častokrát som na svadbách zažila, že hoci bolo krájanie torty v pláne o nejakom konkrétnom čase, hostia boli najedení alebo rozpŕchnutí, na stoloch zostávala kopa zákuskov alebo sa na rozkrájanie svadobnej torty nenašiel za celú svadbu vhodný čas. Som presvedčená, že torta nie je nutnosť, pri dostatku koláčov nikomu chýbať nebude a že bez nej viete ušetriť na svadbe aj 150 – 200 eur.

Čokoládová fontána

Určite je čokoládová fontána, do ktorej si hostia namáčajú ovocie, obľúbená a chutná maškrta. Vďačíme jej aj za milé momentky s „očokoládovanými“ deťuchami :) ale nie je to svadobná nevyhnutnosť.

Darčeky pre svadobných hostí

Ja osobne mám krabicu, do ktorej (s veľkou vďakou) odkladám svoju menovku a darčeky z každej svadby, na ktorej som bola, či už ako svadobný fotograf alebo hosť. Svadobné darčeky sú malé, milé, chutné veci, ktoré vedia človeka potešiť a často môžu poslúžiť zároveň ako menovka.

Máte veľa možnostíjedlé darčeky (perníky, džemy, medíky, čajíky, čokoládky, žuvačky, …), drogériu (krémy na ruky, mydielka, …) alebo rôznorodé trvácne veci (štipčeky, magnetky, perá, odznaky, … a moje najobľúbenejšie: sukulent, smaltovaný hrnček, štamperlík s menom :) …). Žiaľ, myslím si, že takúto drobnosť ocení pomenej ľudí. Svadobčania sa chcú v prvom rade zúčastniť vášho veľkého dňa, zabaviť sa s vami a nebyť hladní a smädní, darčeky často zostávajú zabudnuté na stoloch.

Na darčekoch pri 100 hosťoch viete ušetriť 50 – 250 eur aj viac, spomienku na svadbu im zabezpečíte prostredníctvom fotografií a videa.

Svadobné výslužky

S darčekmi pre hostí sa mi spájajú aj svadobné výslužky. Jedni moji kamoši dávali ako výslužku hosťom cukríky, magnetku, krabičku s pralinkami, mini fľaštičku domáceho v papierovej taške. Bolo to milé a originálne. Nie že by klasika (koláče a fľaša vína/domáceho) bola zlá. Stále sa veľa ľudí teší, keď si druhú várku koláčov otvorí doma ku káve :)

Ak patríte k zástancom minimalizmu, práve tu ho viete využiť. Okrem toho, že momentálne je „v móde“, je to aj filozofia udržateľnosti a o pár rokov bude možno nevyhnutný.

Žijeme v dobe prílišného konzumu, čo sa odzrkadľuje na životnom prostredí a kvalite života ľudí. Environmentalistika je ale téma na milión hodín. A kombináciu svadobných koláčov a životného prostredia dokážem spojiť asi iba ja :D Tak späť k téme a čo som tým chcela povedať:

Hosťa na svadbe ste pohostili k spokojnosti a do sýtosti. Má za sebou niekoľko chutných jedál, kopu koláčov, litre nápojov. Klasické svadobné koláče nebývajú ani veľmi zdravé, skôr sú plné cukru a tuku a už tak dostal žalúdok na svadbe dobre zabrať, no nie?

Ako výslužku môžete zvoliť menšiu krabičku s menším počtom koláčov (alebo slané pečivo) a menšiu fľašu domáceho/vínka. Alebo podarujete len koláče. Alebo len fľašu.

Je tu však jedno pomerne veľké riziko: možno práve staršia generácia váš uhol pohľadu nepochopí. Na druhej strane, nech by ste urobili akokoľvek dokonalú svadbu, frfloši sa nájdu vždy a všade a nikdy nevyhoviete všetkým.

Výzdoba

Svadobnú výzdobu vám môže zabezpečiť aranžérske štúdio a v niektorých prípadoch aj svadobná sála, ktorá spolupracuje s overenými a spoľahlivými dodávateľmi. Týmto spôsobom zabezpečená výzdoba vás vyjde viac, ako keby ste si ju postupne vyrábali sami (už to poznáte – použité poháre zo zaváranín omotané čipkou a stuhou, drobnosti z obchodov ako Tedi, Kik, Pepco alebo z e-shopov s lacnými drobnými dekoráciami, čínskych obchodov, či Aliexpressu, … lúčne kvety, … ).

Platí tu to isté, čo pri zabezpečovaní jedla – ak výzdobu zveríte do rúk odborníkom, bude drahšia, no ušetríte čas a nervy. Okrem výberu a konzultácií vašich predstáv nebudete mať takmer žiadnu starosť. Vlastná výzdoba vás bude stáť menej peňazí, ale veľa času a energie – veci na výzdobu si musíte zohnať, vyrobiť, sálu treba aj nazdobiť, po hostine výzdobu zbaliť, odviesť. V najlepšom prípade sa vám ju možno podarí predať cez bazár.

Kvety

Stále častejšou otázkou na svadobných fórach sa stáva: „Mali ste niektorá na svadbe umelé kvety?“ A ešte častejšou odpoveďou je: „Umelé kvety si nedávajte, veď to vyzerá hrozne.“ V dnešnej dobe by sme sa mali učiť čoraz častejšie pozrieť na veci aj z druhej strany. Dnes nie sú umelými kvetmi len tie, ktoré ste vídali na vencoch na cintorínoch. Niektoré z dnešných umelých kvetov (závisí samozrejme od aranžérskeho štúdia) sú na nerozoznanie od živých. A často vás vyjde výzdoba z nich lacnejšie, ako zo živých. A ďalší bonus – takto môžete mať na svojej jesennej svadbe aj tie druhy kvietkov, ktoré kvitnú len v máji.

Svadobné tlačoviny

Informácie o svadobnom menu a programe v tlačenej forme vidíme na svadbách čoraz častejšie. Hosť môže nájsť tento „papierik“ s peknou grafikou buď na svojom tanieri, alebo ako súčasť výzdoby v strede stola. Ak by ste tlačili takýto „letáčik“ každému z hostí, mohlo by to vyjsť pri počte 100 ľudí okolo 100 eur plus práca grafika, aby letáčik ladil s výzdobou.

Je to pekné, na časovú orientáciu super, no program vám vyhlási aj DJ/kapela a nie vždy sa úplne podľa časového harmonogramu aj pôjde. Niekedy to môže pôsobiť skôr mätúco – veď torta sa mala krájať o 19,00 h, je už 19,20 h a stále nič. Ale svadba je ako živý organizmus – ak sa pôjdete fotiť, aby ste stihli západ slnka, krájanie torty možno budete posúvať. A menu môže byť prekvapením :)

Alebo si môžete grafiku vytvoriť sami a vytlačiť na fotopapier (jedna fotografia 10x15 cm stojí cca 14 centov, nalepiť na ne nálepku (ktorých väčšie množstvo kúpite za pár eur na Aliexpresse alebo v obchode Tedi) alebo stužku. Iste, pri takomto riešení prichádzate o možnosť použiť papier so štruktúrou alebo priesvitný materiál, no ak to nie je vaša priorita, niečo ušetríte.

Naopak, určite by som neignorovala zasadací poriadok pri vstupe do sály a menovky hostí na stoloch (alebo aspoň označenie stolov číslami), aby nenastal chaos a aby sa ľudia čo najrýchlejšie a bez problémov usadili. Ak potrebujete ušetriť, menovky si viete vyrobiť aj sami, rámiky na čísla stolov kúpiť v obchodoch typu Pepco/Tedi alebo stojanček na papier/fotku aj z Aliexpressu.

Svadby bez zasadacieho poriadku som zažila za 5 rokov dve – na jednej boli hostia usadení rýchlo, na druhej usádzamie trvalo dlho. Ak si rodiny nebudú sadať aspoň trochu systematicky, iným rodinám nemusia vyjsť počty stoličiek. Vyrieši to len posunutie sa, no ak si už niektorí naplnili pohár, presúvanie to skomplikuje. Zato pri použití zasadacieho poriadku som žiadne problémy nepostrehla. Jedine že by niekto nechcel sedieť vedľa niekoho iného – vzťahy v rodine však už pravdepodobne poznáte a viete to riešiť dopredu.

Kniha hostí

Kniha, do ktorej vám hostia píšu želania, poďakovania, priania večnej lásky a šťastia. Vopred sa ospravedlňujem všetkým mladomanželom, ktorým som bola na svadbe ako hosť, ale ja túto knihu nemám rada, lebo nikdy neviem, čo do nej napísať. Kniha často zostáva poloprázdna, lebo veľa ľudí má ten istý problém, čo ja alebo neboli informovaní, že niekde po svadobnej sále koluje.

Ak by som vám mala svadobnú knihu hostí odporučiť, potom len takú, kam môžu nalepiť svoju fotografiu vytlačenú priamo na svadbe (z fotokútika alebo z Instax fotoaparátu – odporúčam skôr fotokútik, lebo fotky z Instaxu sú menšie a farby na nich menej výrazné, hoci svoje retro-čaro určite majú). K fotke si vyžiadajte len meno svadobčanov, maximálne jednu vetu – neznásilňujte ich požiadavkou textu na celú stranu.

Za ručne vyrábanú knihu hostí viete zaplatiť aj 70 eur, pokiaľ obsahuje také jedinečnosti, ako drevený obal, gravírovanie, vaše mená s dátumom svadby alebo kožu. Samozrejme kúpite aj lacnejšie knihy, a to aj tie handmade. Alebo ešte lacnejšie v obchodíkoch, ktoré som už niekoľkokrát spomínala – za 5 € až 15 €.

Lepšou alternatívou je podľa mňa na plátne nakreslený strom na odtlačky prstov, kde sa k svojmu odtlačku hostia uvedú len svoje meno. Stále ale musíte zaplatiť strom, farby na odtlačky, pero a zabezpečiť vlhčené obrúsky na utretie prstov. Existujú tiež drevené stromy, kam hosť napíše len svoje meno, ale tie sa hýbu v desiatkach eur.  

Sami viete, že spomienku na svadobných hostí budete mať už vo forme svadobných fotografií a/alebo svadobného videa, preto tieto, síce milé, drobnosti teoreticky vôbec nepotrebujete.

Detský kútik na svadbe

Detský kútik zvyčajne zahŕňa okrem stola a sedenia omaľovánky, farbičky, rôzne hry, lego, niečo mäkké na sedenie na zemi pre menšie deti a iné vecičky. Väčšina svadieb asi nemá zabezpečenú osobu, na ktorú by sa rodičia mohli 100 % spoľahnúť s tým, že ich ratolesti počas celej hostiny zabaví a zároveň postráži. Ak by takáto osoba existovala a deti by v kútiku vydržali obsedieť väčšinu času, malo by to väčší zmysel.

No často som tento kútik videla len máličko/na chvíľku využitý alebo prázdny, pretože pokiaľ si na svadbách dobre všímam, deti sa najviac zabavia aj tak:

  • s lupienkami/konfetami na zemi – stále ich zbierajú, vyhadzujú do vzduchu na seba a na druhých :D
  • s balónmi
  • naháňaním sa
  • pri tancovaní – spolu s inými deťmi, s rodičmi, či opitými strýkami :D
  • na ihrisku

Ak máte tieto veci doma alebo vám ich vedia požičať známi, môže to byť pre deti príjemným spestrením času strávenom na svadbe. Ak ale potrebujete ušetriť a museli by ste veci v ňom platiť, nie je to podľa mňa nevyhnutnosťou.

Záver

Tento článok bol pôvodne raz taký dlhý, pretože obsahoval aj zvyšné položky svadobnej hostiny – ostatných svadobných dodávateľov a pár zvyšných drobností. Keďže ale ani mňa dlhé články nebavia :D tretiu a poslednú časť napíšem zvlášť. Plánujem tiež pripraviť dva vzorové rozpočty, kde vyčíslim rozdiel s a bez nepotrebných vecí.

Ako som písala aj v prvom článku, ak máte na svadbu veľký rozpočet, podporte slovenských profesionálov a doprajte aj sami sebe tie najdrobnejšie svadobné detaily. Skôr ale čítate tento článok tie, ktoré tak, ako ja, milionárky nie ste a aj tak chcete mať svadbu nezabudnuteľnú. Vešiak ju nezabudnuteľnou nespraví :) Euro k euro a viete ušetriť niekoľko stoviek eur, možno tisícku, možno viac tisícok. Je to o prioritách. Veľa šťastia a krásnu svadbu!

 
Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z ich čítania. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo svojom prehliadači. Viac informácií nájdete v článku o Cookies.
Rozumiem