Netreba vešať hlavu, spolu to zvládneme!
Apríl a máj je už zväčša jasný, letné svadby, júnové a júlové, zostávajú otázne. Pandémia má totiž podľa posledných odhadov vrcholiť práve v júli na jeseň. Ak zvažujete rovno presun celej svadby, odporučila by som preveriť si u svadobných dodávateľov možnosť rezervovať aj druhý, záložný, termín svadby. Ak to bude možné, počkajte ešte pár týždňov, sledujte vývoj situácie s korona vírusom a pred uplynutím rezervácie sa finálne rozhodnite. Potom informujte hostí a všetkých ostatných dodávateľov.
So svadbami v júni a júli to ale na základe predpokladov vývoja nevyzerá veľmi dobre. Po vrchole pandémie bude pravdepodobne ešte chvíľu trvať, kým sa situácia upokojí a kým sa náš život dostane do starých koľají. Môže ísť o august, september, ale to teraz nikto nevie povedať. (Akt. 5.7.2020) Navyše nás aktuálne strašia pribúdajúce prípady identifikovaných, nových nakazených a možná druhá vlna pandémie.
Na aký termín svadbu presunúť? Ja by som odporúčala asi až november, december, istejší bude ale pravdepodobne až budúci rok. Čím skôr začnete uvažovať o presune svadby, tým je väčšia šanca, že váš pôvodný svadobný dodávateľ bude mať termín voľný. A vy nebudete musieť žiť týždne, až mesiace, v neistote, či sa vaša svadba v lete uskutoční, alebo nie.
Úplne rozumiem, že možno ste chceli jarnú svadbu plnú rozkvitnutých stromov alebo svadobnú hostinu urobiť vonku. Aj jesenné a zimné svadby však majú svoje výhody a čaro. (O tom nabudúce.)
Jedna nevesta, ktorá svadbu presúvala, mi pred časom napísala: „Aj som si poplakala, aj som si ponadávala, ale už som zase v pohode.“ A viete, prečo je „v pohode“? Pretože presun celej svadby aj s hostinou na iný termín vôbec nie je náročný. Každá to zvládnete ľavou zadnou! Je to zároveň asi ten najmenej „bolestivý“ spôsob, ako túto situáciu vyriešiť.
Nevesta urobila pár telefonátov a všetko vyriešila. Bude môcť mať svadbu takú, akú si ju vysnívala, len v iný deň. Ak mala byť svadobná hostina s veľkým počtom hostí, tak aj bude :) Hostia budú môcť prísť bez toho, aby im hrozilo zdravotné riziko. Jasné, môže sa stať, že nejaké chybičky krásy sa nájdu – napríklad prstienky, oznámenia, či darčeky pre hostí s pôvodným dátumom :) – ale o tých nižšie.
Ako teda rýchlo presunúť svadbu na nový termín? Zavoláte dodávateľovi, ktorý má na starosti miesto hostiny (väčšinou priestor býva spojený aj s cateringom a je to prvá z vecí, ktoré sa pri plánovaní svadby riešia) a zistíte nové možné termíny. Preveríte si tieto nové termíny aj u ostatných dodávateľov – od miesta obradu, cez fotografa a ďalších, až po aranžérky.
Môže sa stať, že nie všetci pôvodní dodávatelia budú mať váš nový termín voľný a vtedy si treba určiť priority – u mňa by to bol asi priestor a svadobný fotograf, kameraman, DJ/kapela. Okrem tradičných sobôt sa ako svadobný deň odporúčajú aj piatky, štvrtky, či nedele, kedy je u väčšiny dodávateľov šanca na voľný termín vyššia. Ak by niekto predsa len na váš nový termín nebol voľný, hľadajte alternatívu, ktorá sa vám bude páčiť aspoň tak, ako pôvodná možnosť. Určite aj pôvodný dodávateľ vám bude vedieť poradiť zopár iných možností z daného odvetvia. A ak nie ten, tak napríklad fotograf bude vedieť odporučiť svadobného DJa alebo kapelu, starejšieho alebo svadobného kameramana.
Ak ste uhradili nejaké nevratné zálohy za rezervácie termínu, na 99 % si váš dodávateľ iba zmení termín a dohoda platí ďalej (ak s ním rátate v novom termíne a on má tento termín voľný), záloha neprepadne. Iná situácia nastáva, ak je na nový dátum váš dodávateľ obsadený inou svadbou alebo akciou, vtedy treba skúsiť hľadať kompromisy. (Zopár príkladov takýchto kompromisov uvediem nižšie v článku.)
Pri zálohe/rezervačnom poplatku ide o, ekonómom dobre známe, „obetované príležitosti“ – aby sa dodávateľovi nestalo, že ho klient časom zruší a on medzičasom odmietol niekoľko iných dopytov a mohol tak mať termín obsadený iným záujemcom. (Keby sa to nestávalo, takéto zálohy by dodávatelia nebrali.) Záloha má výhodu aj pre vás – obe strany majú istotu, že spoluprácu myslia vážne a neskôr bude stačiť doplatiť len zvyšok dohodnutej sumy.
Prejdime však k druhej možnosti, čo so svadbou ovplyvnenej korona vírusom. Úplne rozumiem, že pre každého svadba znamená niečo iné. Najčastejšie sa vo facebookových svadobných skupinách v súvislosti s koronou opakuje: „Chceme byť už konečne svoji.“ A vtedy vám ani nejaká korona, či obrad o menšom počte hostí, nezabráni, svoj zväzok oficiálne spečatiť. Je to jedna z možností – obrad v pôvodný dátum a hostina, prípadne aj s obnovením sľubov, v novom, dohodnutom, termíne.
Toto riešenie má svoje výhody aj nevýhody. Výhody sú, podľa mňa, však len minimálne – ak už máte vyrobené obrúčky, dátum na nich „bude dávať zmysel“ (bude odrážať realitu, teda deň, kedy ste sa stali manželmi). Ak už máte vlastné svadobné šaty, budete si ich môcť obliecť dvakrát :) A pred Bohom, či našou krajinou, sa stanete manželmi v takom dátume, v akom ste si to želali pôvodne.
Mne, ako potencionálnej neveste, by sa však nepáčilo, že svedkami tohto spečatenia našich sľubov by mohlo byť len pár ľudí. (Na sobáši sa môžu zúčastniť buď len svedkovia, alebo počet hostí do desať – rôzne obce to majú ošetrené inak, treba sa informovať u inštitúcie, ktorá vás má sobášiť). Na tvári budete musieť mať rúška a nevesta si môže make up a účes urobiť len sama, keďže kozmetické služby sú dočasne zakázané. Aj takýto obrad je však podľa mňa v niečom jedinečný – a to svojimi okolnosťami, aj tým „nešťastným“ rúškom :) Budete mať spomienku.
Ak ste boli dohodnutí s fotografom alebo svadobným kameramanom na pôvodný termín a zaplatili ste mu zálohu, pravdepodobne nebude problém odfotiť, či natočiť vám obrad za sumu zálohy, alebo malý doplatok (podľa výšky zálohy) za niekoľko hodín. Môžete mať z tohto dňa aj portrétne fotografie, či krátke video a skupinové fotografie s rodinou. A napríklad o pol roka alebo o rok, v novom termíne, sa môžete tešiť na kompletnú svadbu – aj s hostinou :)
Treťou možnosťou je spraviť len svadobný obrad v pôvodný dátum a hostinu odložiť na neurčito. Toto je však podľa mňa najriskantnejšie riešenie. Pri tomto variante sa môže stať, že vám svadobní dodávatelia nevrátia zálohy, nakoľko im neviete poskytnúť náhradný termín a oni prišli veľmi pravdepodobne o iný dopyt. A tento iný, odmietnutý klient by možno svadbu presunul. Môže sa stať aj to, že časom sa na riešenie hostiny „zabudne“, myšlienka usporiadať svadobnú hostinu „vyšumí“, alebo vám do života prídu iné starosti (či radosti) a vy tak s rodinou a s kamarátmi váš veľký deň nikdy neoslávite.
Pokiaľ ste sa tak ale rozhodli a dodávateľov rušíte, skúste sa pozrieť na situáciu aj z ich strany. Keďže je zákaz zhromažďovania sa, kultúrnych a iných podujatí, dodávatelia z tejto oblasti (hotely, reštaurácie, cateringovky, hudobné skupiny, DJi, kameramani, fotografi, aranžérky a mnohí ďalší) prichádzajú o príjem, keďže ich práca je väčšinou sezónna. A svadobná sezóna trvá štandardne od jari do jesene, kedy je ich najviac. Korona nás prekvapila na jar a predpovede hovoria, že sa zdrží ešte pár mesiacov.
Sme v tom všetci spolu. Obe strany musia byť slušné, ohľaduplné a chápavé, veď to je podstata ľudskosti. Ak ste na úvod boli upozornení, že záloha je nevratná, určite netreba komunikovať s druhou stranou hneď nenávistne alebo vyhrážkami. Skúste nájsť kompromis. Celá služba (alebo časť služby v sume zaplatenej zálohy) sa dá vybrať aj iným spôsobom v iný termín, nech aj s neobmedzenou platnosťou. Napríklad, ak ide o zálohu pre kameramana, ten môže natočiť prvé kroky vášho dieťatka o dva roky alebo rodinnú oslavu. Aranžérky môžu vyzdobiť sálu pre vášho dedka pri príležitosti jeho 80. narodenín a zahrať na tejto oslave môže DJ, ktorého ste mali mať na svadbe.
Určite sa pýtate, či si vôbec viem predstaviť, ako sa nevesty musia cítiť, či ja už mám vlastnú svadbu za sebou a podobne. Ja na svoju vysnívanú svadbu čakám už niekoľko rokov, ale stále nič :) A viem, že dokonalá nebude, lebo to, žiaľ, nebude žiadna. O tom ale v inom článku inokedy :) Napriek všetkým detailom, ktoré budete mať pripravené, neovplyvníte počasie alebo to, či hostia budú alebo nebudú mať chuť tancovať. Ak budete vopred rátať s tým, že určité chybičky sa vyskytnú, určite budete v deň D spokojnejšou nevestou, ako keby ste očakávali dokonalosť.
U mňa je to tak, že s priateľom „svoji“ už sme, lebo sme spolu a nepotrebujeme na to „papier“. Teším sa, keď raz svadobný deň oslávime s našimi najbližšími kamarátmi a s rodinou, keďže tá moja sa žiaľ často nestretáva. Vôbec by mi nevadilo, keby bol pôvodný dátum na obrúčkach už vygravírovaný, magnetky vyrobené a pozvánky s pôvodným dátumom odoslané. Pretože to, že by sme sa vzali v iný deň, ako máme na obrúčkach, by bola proste „haluz“ a milá spomienka na obdobie nemilej pandémie. Ak by prstene zlatník nevedel prerobiť, nevadí, aj tak je dátum vygravírovaný zvnútra. Nové pozvánky by som poslala elektronicky mailom a hostí by som obvolala/poslala email alebo sms, kamarátov informovala cez Messenger. Pre mňa je dôležité, aby svadba bola oslavou našej lásky s našimi najbližšími a je jedno, v aký deň. Čo je dôležité pre vás?
Hoci ja osobne som nevestou ešte nebola, bola som súčasťou desiatok svadobných obradov a hostín, desiatok príbehov lásky, priebehov pocitov neviest a ženíchov, ich emócií, dojatia rodiny, stresov, nestíhačiek, zábavy a xy svadobných momentov. Všetky moje nevesty boli „pohoďáčky“. Veľa mojich budúcich neviest si poplakalo, zanadávalo, ale hlavne zvládlo presun svadby bez problémov. Určite si, čo je dôležité pre vás a staňte sa „paňou situácie“. Nebojte, zvládnete to a svojej vysnívanej svadby sa dočkáte :)