Lucia Šimková | svadobný fotograf Trenčín | simkov

FAQ alebo často kladené otázky

Odkedy fotíš svadby?

Od roku 2015 a veľmi ďakujem mojim prvým svadbám, že mi prejavili takú dôveru a pomohli mi toto fotenie vlastne rozbehnúť ♥

Akú techniku používaš?

Zrkadlovky Canon, objektívy rôznych značiek (Canon, Sigma, ...), externé blesky, pamäťové karty, batérie.

Vyštudovala si fotografiu?

Nie. Fotografia ma bavila od príchodu prvých mobilných telefónov s foťákmi. Informácie a inšpirácie čerpám z internetu, k tomu stačilo trochu šikovnosti. Obdivujem a sledujem prácu veľa slovenských a zahraničných fotografov.

A čo si teda vyštudovala?

Manažment na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave.

Kde pôsobíš?

Hoci mi Bratislava počas vyšokej školy učarovala, žijem pri Trenčíne. Rada však za fotením docestujem hocikam. V Bratislave som každú chvíľu, fotila som už aj v Košiciach, Ledniciach v Česku a inde. Rada by som niekedy išla za fotografovaním aj ďalej do zahraničia :)

Máš okrem fotenia aj druhú prácu?

Mala som a veľa fotografov malo alebo má. A práve na jar 2020 som mala v tej "druhej" práci končiť. Cez 4 roky v Trenčíne som pomáhala organizovať firemné akcie, teambuildingy, vianočné večierky, pričom som veľmi vďačná, že som túto príležitosť dostala. Ale postupne sa fotenie rozbehlo a mať dve práce zamenalo nemať takmer žiadny čas na bežné fungovanie. A tak som mala s eventami práve na jar 2020 končiť. Prišla ale korona a stopla aj fotenie svadieb, aj organizovanie eventov. Čo bude ďalej, uvidíme po skončení pandémie. Každopádne chcem, aby sa fotenie stalo mojou hlavnou a jedinou prácou.

Čo všetko fotíš?

Jednoduchšie bude zodpovedať otázku: "Čo nefotíš?" - nefotím krajinky a akty. Najradšej mám reportáže - zo svadieb a spoločenských podujatí. Ale odfotím všeličo (viď menu GALÉRIA alebo cenník).

Koľko fotiek dostaneme zo svadby?

Ešte som "nevyfotená", tak ak ide o celodennú svadbu s počtom hostí cca 70 a viac, často dodám aj cez 1000 fotografií. Ak ide o menšiu svadbu, alebo na nej nie je až tak veľa programu a momentov, môže byť fotografií menej.

Čo ak sa ti foťák na svadbe pokazí?

Tak mám ďalší, ak nie dva :) Svadby vždy fotím dvoma zrkadlovkami.

Za ako dlho dostanem fotky?

Záleží od toho, čo fotíme, ako sme sa dohodli a ako som aktuálne pracovne vyťažená. Rodinné fotenia sa hýbu okolo 2-4 týždňov, firemné a rôzne promo fotografie dohadujeme individuálne s klientom.

Svadbám a stužkovým posielam niekoľko desiatok fotografií cca do jeden a pol týždňa od fotenia. Štandardne však trvá vytriedenie a upravenie fotografií zo svadby či stužkovej slávnosti niekoľko desiatok ďalších hodín a finálne dodanie tak môže trvať niekoľko týždňov (vzhľadom aj na ďalšie svadobné, rodinné a iné fotenia a pracovné aktivity (svadobné stretnutia, maily, príprava).

Štandardne sa dodanie svadby pohybuje okolo 2-3 mesiacov, pri svadbách ku koncu svadobnej sezóny to môžu byť aj 4 mesiace, niekedy viac. Dlho som si myslela, že sa hýbem v takomto čase sama, avšak zistila som, že množstvo foto a video profíkov je na tom podobne. Počas roka sa nám to nazbiera a pri mojom štýle úprav, kedy občas retušujem nejaký ten "pupáčik" aj hosťom, mi jedna svadba zaberie naozaj niekoľko desiatok hodín.

Všeobecne ale, ak potrebujete pár fotiek skôr (na pohľadnicu, do časopisu, na sociálne siete, ako darček pod stromček a pod.), s tým nie je najmenší problém a pár takýchto fotiek viem poslať do pár dní.

Dáš nám na DVD/USB všetky nafotené alebo neupravené fotografie?

Nie. Stlačenie spúšte na fotoaparáte je len časť celej práce a toho, čo nakoniec dostanete. Predchádzalo mu študovanie fotografie ako takej. Po 16 hodinách na svadbe pokračuje moja práca kopírovaním fotiek, ich pretriedením, výberom a upravovaním. Každý fotograf má svoj štýl, tak ako maliar. Fotky "vyfarbujem". Nepáčil by sa vám a nechceli by ste si kúpiť obraz, ktorý nebol domaľovaný alebo s ním maliar nebol spokojný. Fotiek býva viac než dosť, nechceli by ste sa prehrabávať ešte aj tými nevydarenými :)

Robíš aj video?

Začala som a chcela by som viac. Tu je moje prvé. 

Chceli by sme od teba aj fotky, aj video, dá sa to?

Jednoduchá odpoveď by bola: nie. Ale nie je to ale úplne tak. Keď je čas a mám už nafotené portréty a tanec z hostiny, môžem vám spraviť z týchto dvoch častí dňa aj krátke video (je to práca naviac, za príplatok). Určite neodporúčam to, aby štandardne jedna osoba (ja, alebo ktokoľvek iný) fotil aj (plnohodnotne) točil celú svadbu. Dávanie si prstienkov, prvý bozk, vychádzanie z kostola, prvý tanec, krájanie torty a ďalšie krátkotrvajúce a výnimočné okamihy svadobného dňa by ste tak nemuseli mať kvalitne ani odfotené, ani natočené. Ak prioritne fotím a "sekundárne" točím, je to skôr pre klientov, ktorí pôvodne nad videom ani neuvažovali, ale budú mať radšej natočený "kúsok" ako nič a zároveň sú zmierení s tým, že práve prstienky, prvý bozk a podobné rýchle momenty na videu nebudú (lebo budú na fotkách). 

Pozrite si ukážku videa robeného mnou popri svadbe.

Chceme od teba fotky, vieš nám poradiť svadobných kameramanov?

Viem :)

Aj starejších a DJov, kapely, aranžérky?

Áno, áno, áno, áno :)

Čo ak si neželám, aby si moje fotky zverejnila na svojom webe alebo v súťažiach?

Je to úplne v poriadku a budem to rešpektovať. Určite ale pochopíte, že fotograf sa dobrými fotkami potrebuje prezentovať ďalej. Preto som nesmierne vďačná, že väčšina svadieb mi dovoľuje istý výber zo svadby zverejniť.

Kedy platíme?

Pre záväznú rezerváciu svadobného termínu, iného fotenia v sobotu a fotenia interiérov sa platí nevratný rezervačný poplatok - časť z celkovej ceny - vopred. Stalo sa mi, a nie raz, že som termín po dohode držala, medzitým prišli iné dopyty, ktoré som samozrejme odmietla a potom mi fotenie snúbenci zrušili dva týždne pred svadbou. Ja som tak prišla o inú svadbu, ktorú som mohla fotiť. Toto by sa robiť nemalo, ale robí sa. Preto si vzájomnú spoluprácu potvrdíme takýmto poplatkom. Ak by sa svadba zrušila z dôvodov na strane klienta a svadby je možné realizovať, tento poplatok sa nevracia, lebo som termín rezervovala a neriešila naň iné dopyty a s istou pravdepodobnosťou tak zostanem na daný termín bez náhradnej svadby. Zvyšok sa platí až po odovzdaní fotiek. 

Čo ak nemôžeš na svadbu prísť?

Dúfala som, že sa mi nestane podobný prípad ako jednému fotografovi, že zo dňa na deň zostal ležať so zápalom slepého čreva v nemocnici. Podobná situácia ma však postihla v septembri 2020, kedy som si z jednej svadby doniesla domov covid a musela som tak riešiť za seba náhradných fotografov na tri svadby. Pre zohnanie náhrady sa snažím urobiť všetko, čo je v mojich silách a zatiaľ sa mi to vždy podarilo (druhý covid v septembri 2022), nakoľko fungujem v skupinách fotografov, kde si takto vieme navzájom vypomôcť. Nedohadzujem fotografov, ktorých práca sa mi nepáči. Cenovo môžu byť podobne ako ja, častokrát však aj o niečo drahší, občas možno lacnejší. Verím ale, že takéto nešťastné situácie sú pochopiteľné a ocenili by ste práve moju snahu vám zabezpečiť niekoho za seba.

Tlačíš fotky?

Tlačím, ale iba klientom, ktorí sa u mňa dali nafotiť v rámci odovzdaných balíčkov.

Robíš fotoknihy?

Áno, ale nepatrí to k mojim obľubeným činnostiam :D Zároveň sa ale teším, že vás zbavím tej povinnosti z 1000 fotiek vybrať tie naj, ktoré pôjdu do knihy. Teším sa aj z toho, keď knihy prídu a ja si ich prezriem. A nakoniec sa teším z toho, ako mi napíšete, že sa páčia aj vám. Väčšinou však knihy robím v období, kedy je na ich tvorbu viac času - po hlavnej svadobnej sezóne. Moji mladomanželia to ale berú pozitívne a hovoria: "Ešte sme sa mali z tej svadby aspoň na čo tešiť" :) Pred tlačou vám knihu posielam na náhľad a schválenie. Je veľmi kvalitná, stránky pevné, väzba plochá.

 
Diese Seite benutzt Cookies, damit wir Dienstleistungen erbringen. Durch die Nutzung unserer Dienstleistungen erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Mehr Informationen finden Sie hier.