Lucia Šimková | svadobný fotograf | simkova.sk

FAQ alebo často kladené otázky

Odkedy fotíš svadby?

Od roku 2015 a veľmi ďakujem mojim prvým svadbám, že mi prejavili takú dôveru a pomohli mi toto fotenie vlastne rozbehnúť ♥

Akú techniku používaš?

Zrkadlovky Canon, objektívy rôznych značiek (Canon, Sigma, ...), externé blesky, pamäťové karty, batérie.

Vyštudovala si fotografiu?

Nie. Fotografia ma bavila od príchodu prvých mobilných telefónov s foťákmi. Informácie a inšpirácie čerpám z internetu, k tomu stačilo trochu šikovnosti. Obdivujem a sledujem prácu veľa slovenských a zahraničných fotografov.

A čo si teda vyštudovala?

Manažment na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave.

Kde pôsobíš?

Hoci mi Bratislava počas vyšokej školy učarovala, žijem pri Trenčíne. Rada však za fotením docestujem hocikam. V Bratislave som každú chvíľu, fotila som už aj v Košiciach, Ledniciach v Česku a inde. Rada by som niekedy išla za fotografovaním aj ďalej do zahraničia :)

Máš okrem fotenia aj druhú prácu?

Mala som a veľa fotografov malo alebo má. A práve na jar 2020 som mala v tej "druhej" práci končiť. Cez 4 roky v Trenčíne som pomáhala organizovať firemné akcie, teambuildingy, vianočné večierky, pričom som veľmi vďačná, že som túto príležitosť dostala. Ale postupne sa fotenie rozbehlo a mať dve práce zamenalo nemať takmer žiadny čas na bežné fungovanie. A tak som mala s eventami práve na jar 2020 končiť. Prišla ale korona a stopla aj fotenie svadieb, aj organizovanie eventov. Čo bude ďalej, uvidíme po skončení pandémie. Každopádne chcem, aby sa fotenie stalo mojou hlavnou a jedinou prácou.

Čo všetko fotíš?

Jednoduchšie bude zodpovedať otázku: "Čo nefotíš?" - nefotím krajinky a akty. Najradšej mám reportáže - zo svadieb a spoločenských podujatí. Ale odfotím všeličo (viď menu GALÉRIA alebo cenník).

Koľko fotiek dostaneme zo svadby?

Ešte som "nevyfotená", tak ak ide o celodennú svadbu s počtom hostí cca 70 a viac, často dodám aj 800-1000 fotografií. Ak ide o menšiu svadbu, alebo na nej nie je až tak veľa programu a momentov, môže byť fotografií menej.

Čo ak sa ti foťák na svadbe pokazí?

Tak mám ďalší, ak nie dva :) Svadby vždy fotím dvoma zrkadlovkami.

Za ako dlho dostanem fotky?

Záleží od toho, čo fotíme, ako sme sa dohodli a ako som aktuálne pracovne vyťažená. Svadbám a stužkovým posielam niekoľko fotografií do jedného týždňa od fotenia. Štandardne však trvá vytriedenie a upravenie fotografií zo svadby či stužkovej slávnosti niekoľko desiatok ďalších hodín a finálne dodanie tak môže trvať niekoľko týždňov (4-10). Ak potrebujete pár fotiek skôr (na pohľadnicu, do časopisu, na sociálne siete a pod.), s tým nie je najmenší problém a pár takýchto fotiek viem poslať do pár dní. Interiéry fotky zvyčajne potrebujú skôr, tam je to na dohode.

Dáš nám na DVD/USB všetky nafotené alebo neupravené fotografie?

Nie. Stlačenie spúšte na fotoaparáte je len časť celej práce a toho, čo nakoniec dostanete. Predchádzalo mu študovanie fotografie ako takej. Po 16 hodinách na svadbe pokračuje moja práca kopírovaním fotiek, ich pretriedením, výberom a upravovaním. Každý fotograf má svoj štýl, tak ako maliar. Fotky "vyfarbujem". Nepáčil by sa vám a nechceli by ste si kúpiť obraz, ktorý nebol domaľovaný alebo s ním maliar nebol spokojný. Fotiek býva viac než dosť, nechceli by ste sa prehrabávať ešte aj tými nevydarenými :)

Robíš aj video?

Začala som a chcela by som viac. Tu je moje prvé. 

Chceli by sme od teba aj fotky, aj video, dá sa to?

Jednoduchá odpoveď by bola: nie. Nie je to ale úplne tak. Keď je čas a mám už nafotené portréty a tanec z hostiny, môžem vám spraviť z týchto dvoch častí dňa aj krátke video (je to práca naviac, musí tam byť príplatok). Určite neodporúčam to, aby jedna osoba (ja, alebo ktokoľvek iný) fotil aj točil celú svadbu. Dávanie si prstienkov, prvý bozk, vychádzanie z kostola, prvý tanec, krájanie torty a ďalšie krátkotrvajúce a výnimočné okamihy svadobného dňa by ste tak nemuseli mať kvalitne ani odfotené, ani natočené. 

Chceme od teba fotky, vieš nám poradiť svadobných kameramanov?

Viem :)

Aj starejších a DJov, kapely, aranžérky?

Áno, áno, áno, áno :)

Čo ak si neželám, aby si moje fotky zverejnila na svojom webe alebo v súťažiach?

Je to úplne v poriadku a budem to rešpektovať. Určite ale pochopíte, že fotograf sa dobrými fotkami potrebuje prezentovať ďalej. Preto som nesmierne vďačná, že väčšina svadieb mi dovoľuje istý výber zo svadby zverejniť.

Kedy platíme?

Pre záväznú rezerváciu svadobného termínu, iného fotenia v sobotu a fotenia interiérov sa platí rezervačný poplatok - časť z celkovej ceny - vopred. Stalo sa mi, a nie raz, že som termín po dohode držala, medzitým prišli iné dopyty, ktoré som samozrejme odmietla a potom mi fotenie snúbenci zrušili dva týždne pred svadbou. Ja som tak prišla o inú svadbu, ktorú som mohla fotiť. Toto by sa robiť nemalo, ale robí sa. Preto si vzájomnú spoluprácu potvrdíme takýmto poplatkom. Zvyšok sa platí až po odovzdaní fotiek.

Tlačíš fotky?

Tlačím, ale iba klientom, ktorí sa u mňa dali nafotiť.

Robíš fotoknihy?

Áno, ale nepatrí to k mojim obľubeným činnostiam :D Zároveň sa ale teším, že vás zbavím tej povinnosti z 1000 fotiek vybrať tie naj, ktoré pôjdu do knihy. Teším sa aj z toho, keď knihy prídu a ja si ich prezriem. A nakoniec sa teším z toho, ako mi napíšete, že sa páčia aj vám. Väčšinou však knihy robím v období, kedy je na ich tvorbu viac času - po hlavnej svadobnej sezóne. Moji mladomanželia to ale berú pozitívne a hovoria: "Ešte sme sa mali z tej svadby aspoň na čo tešiť" :) Pred tlačou vám knihu posielam na náhľad a schválenie. Je veľmi kvalitná, stránky pevné, väzba plochá.

 
Diese Seite benutzt Cookies, damit wir Dienstleistungen erbringen. Durch die Nutzung unserer Dienstleistungen erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Mehr Informationen finden Sie hier.