Lucia Šimková | svadobný fotograf a kameraman

Fotiť svadobné portréty v deň svadby, či mimo neho?

Každý druhý deň vidím vo svadobných FB skupinách otázku, či fotiť svadobné portréty vo svadobný deň alebo v iný deň (pred svadbou, či po svadbe). Iste, 99 % neviest a ženíchov svadbu ešte nemalo a detailnejší priebeh svadobného dňa nepozná.

Rozhodla som sa preto pomôcť vám s touto "problematikou" a spísať výhody a nevýhody všetkých situácií. Článok bude priebežne dopĺňaný :)

1. Fotenie svadobných portrétov vo svadobný deň

Vo svadobný deň sa najčastejšie fotí pred svadobným obradom, možno však fotiť aj medzi obradom a hostinou alebo cez hostinu.

Fotenie pred obradom

Pred obradom sa fotí väčšina "mojich" snúbencov a menej náročným párom to aj takto odporúčam. Prečo?

Výhodou je napríklad to, že neriešite make up, účas, obliekanie dvakrát, nestrávite týmto "stajlovaním sa" a fotením ďalšieho pol dňa, kaderníčku a vizážistku nebudete musieť platiť dvakrát. Aj fotograf (prípadne spolu s kameramanom) tým strávi ďalší čas a môže si vypýtať príplatok za fotenie v iný deň (ak ste sa s ním nedohodli napríklad tak, že vám stačí fotiť svadbu od svadobného obradu, bez príprav). Tiež sa vyhnete situácii, že sa vám (väčšinou ženíchom :)) nebude chcieť toto celé absolvovať znova. Ak máte svadobné šaty požičané zo salóna, hneď v pondelok ich môžete vrátiť

Je pravda, že fotenie portrétov vychádza často na obedňajšiu hodinu, kedy je slnko najvyššie a na fotkách na postavách spôsobuje ostré tiene. Šikovnejší fotograf sa však vie takýmto tieňom vyvarovať alebo ich kreatívne využiť :)

 

Ak sa bojíte, že si svadobné šaty počas fotenia zašpiníte a v kostole si to ľudia všimnú, ubezpečím vás: nikto nikdy si v kostole nevšimol a nevšimne spodný lem vašich šiat. Pozornosť sa sústredí na vás - nevestu - ako "celok" - pri príchode si svadobní hostia všímajú ako kráčate, ako sa usmievate alebo od dojatia plačete. Počas obradu ste už väčšinu času hosťom chrbtom. Ak v šatách počas fotenia nechcete skočiť do vody, takýto strach vyhoďte z hlavy :)

Iste, takéto fotenie má jednu veľkú nevýhodu - ste obmedzení časom, lebo pred fotením prebiehali prípravy a po ňom máte pevne stanovenú hodinu, kedy bude obrad. Nemôžete tak ísť fotiť na svoje obľúbené miesto - napríklad niekam vysoko do hôr, na opačnú časť Slovenska a podobne. Tiež poludňajšie slnko nie je západ slnka, ktorý je nenahraditeľný. Aj pri fotení vo svadobný deň však fotky pri západe slnka môžete mať :) Ako? Čítajte ďalej (časť "Fotenie počas hostiny").

 

Ak sa bojíte únavy alebo stresu kvôli portrétnemu foteniu, myslím si, že stres máte skôr z celého svadobného dňa. Hodina-dve fotenia to nezmenia. Viete ale, že poznáme aj eustres - tzv. pozitívny stres? Práve ten spolu s adrenalínom podľa mňa únave nedajú šancu :)

Ale áno, (pre mňa) je veľkou nevýhodou fotenia cez obed to, že sa vieme už aj za hodinku, aj v tieni, slnkom pekne spáliť :)

Fotenie medzi obradom a hostinou

Rezolútne, absolútne a silné NIE. Toto naozaj neodporúčam. Za päť rokov som takto fotila raz alebo dvakrát. Ani welcome drink, kanapky, iné drobné občerstvenie, či iný program nepotlačia to, že hostia na vás čakajú, tešia sa na jedlo, na samotnú hostinu a na vás. Rodičia vás o pár minút prídu volať, že no poďte už. Až pri takomto fotení budete naozaj vystresovaní, plánovanú (aspoň) trištvrte hodinku skrátite na polhodinku či 15 minút a možno nakoniec budete ľutovať, že fotenie mohlo trvať dlhšie a mohli ste mať portrétov viac.

Ak by vám išlo o prvý pohľad, kedy vás ženích uvidí až pri obrade, aj na to mám odpoveď, odporúčania:

  • nebuďte poverčiví - za 5 rokov sa asi len 1 pár videl až pri obrade a väčšina ostatných určite nemá nešťastné manželstvo a ani sa nerozviedli.
  • kašlite (v tomto prípade) na nejakú tradíciu - so svadbou sa spája veľmi veľa tradícií - od bielych šiat, ktoré niečo symbolizujú, až po čepčenie - spĺňate všetky podmienky, aby ste mohli mať svadbu podľa všetkých zaužívaných tradícií?
  • prvý pohľad ženícha na nevestu a nevesty na ženícha v kostole nemusí stihnúť fotograf dobre odfotiť - pretože nevesta kráča k oltáru - takú fotku chcete mať a zároveň ženích vidí nevestu prvýkrát - aj takúto fotku chcete mať. Jedným z riešení je dôverovať fotografovi, že zo stredu uličky stihne zachytiť oba momenty - vy musíte kráčať extrémne pomaly a nedá sa odhadnúť, v ktorom bode príde ženíchova dojemná reakcia. Tým, že fotograf musí sledovať vás oboch, môže prepásnuť pekný moment na jednej alebo druhej strane. Alebo môžete mať dvoch fotografov. Ak nie, "môžete" poveriť niekoho z rodiny (kto sa pravdepodobne primotá fotografovi do záberu a tak ho pokazí). A tak isto sa môže do záberu fotografovi primotať aj kameraman.
  • naplánujte si ten prvý pohľad v záhrade, vonku pred panelákom (fotograf pekné miesto nájde) alebo vnútri doma (obývačka/detská izba) pred fotením pred obradom. Vonku stihne fotograf zachytiť aj čakanie ženícha, aj kráčanie nevesty k nemu, aj jeho prvý pohľad na ňu a potom to pekné, vzájomné mojkanie sa :) odovzdanie kytice a pripínanie pierka. Nie je to niečo úplne plánované, aby ste sa nezľakli. Je to pár základných pokynov, kedy ísť, kadiaľ ísť, ako si vášho drahého k sebe otočiť, aby boli čo najlepšie fotky a potom je to už celé na vás. To, že vám niekto poradí pár vecí, aby boli fotky krajšie, neberte ako buzeráciu. My len chceme, aby ste boli s výsledkom čo najspokojnejší :) Výhodou takéhoto "súkromnejšieho" prvého pohľadu je aj to, že máte pár minútiek pre seba, v kostole pri oltári by ste ich nemali.

Fotenie počas hostiny

K foteniu pred obradom by som pridala a poradila aspoň na polhodinku vybehnúť k západu slnka, kedy čas na takéto fotenie vychádza počas hostiny. Buď hneď po jedle - kedy si často hostia užívajú kávičku a zákusky/tortu - ideálne ale vtedy, keď sa rozbehne zábava a máte odtancované všetky "povinné" tance (vaše sólo, tanec s rodičmi, prvé kolo). Platí však, že sa treba prispôsobiť západu slnka. 

Ak máte obavy, že hosťom budete chýbať, uvedomte si, že polhodinka nie je až tak dlho a že hostia sú zamestnaní kávičkou, tancovaním alebo rozhovormi medzi sebou. Áno, možno si všimnú, že na hostine chvíľku nebudete, ale nebýva to žiadna tragédia. 

Mať v zálohe nejaký čas na fotenie portrétov počas hostiny sa hodí aj vtedy, ak by vám náhodou nevyšlo počasie pred obradom. No v zimných mesiacoch býva zasa skoršie tma - treba na to myslieť.

2. Fotenie portrétov v iný ako svadobný deň

Ak plánujete fotenie počas svadobného dňa a náhodou vám počasie nevyjde, väčšinou nie je problém dohodnúť si fotenie na iný deň. Ale ak vám nevyjde počasie plánované rovno na deň mimo svadby (a fotograf nemá plán B v podobe booknutého interiéru) a náhodou na ten ďalší deň musíte vrátiť šaty - vzniká problém.

Nevýhody fotenia v iný deň sú spomenuté už v časti, kde píšem o fotení pred obradom - spomeňme si ich teda už len v krátkosti: vizáž, fotografa (prípadne kameramana) musíte za ďalší ich čas platiť znova, fotením strávite ďalší čas (možno si musíte zobrať dovolenku), ženíchom sa často znova do obleku obliekať nechce. Vizáž aj vlasy si môžete urobiť aj sama, ale výsledok už nebude taký, ako keď ste sa v deň svadby zverili do rúk odborníka. A kytica to asi od soboty do pondelka tiež neprežije. V nedeľu budete chcieť pravdepodobne oddychovať, stretnúť sa s rodinou na poprávkach alebo možno bude treba upratať sálu (ak to nie je v réžii priestoru/reštaurácie/hotela), prípadne aspoň odniesť si veci.

Poďme ale k výhodám, ktorých je neúrekom (aby som nerobila protekciu len foteniu vo svadobný deň :)). 

Nenadarmo sa hovorí, že najkrajšie fotky vzniknú počas zlatej hodinky - je to čas hodinu po východe slnka a hodinu pred jeho západom. Takéto svetlo, hlavne protisvetlo, je teplé, žiarivé, mäkšie, má svoje osobité čaro, dodá vašim portrétom neobyčajnú atmosféru. Máte čas tiež na pokusy s nočnými fotkami, portrétmi s hviezdami a podobne.

Máte čas navštíviť svoje obľúbené lokality, hory, mestá vzdialené aj 5 hodín cesty autom alebo zahraničie. Neukrojíte si čas zo svadobného dňa (hlavne ak máte obrad skôr a teda aj hostina môže začať skôr), fotenie je uvoľnené, absolútne bez stresu. A v šatách môžete skočiť do jazera, rieky, mora alebo (ak sú kúpené a ste ochotné to risknúť) sa poohadzovať práškovými farbami :) Tento čas je na fotenie pohodlnejší aj preto, že môžete so sebou vziať svoje domáce zvieratko alebo deti, ktoré počas svadobného dňa v danú hodinu nemuseli mať na fotenie náladu alebo spinkali.

Krátke zhrnutie výhod a nevýhod fotenia portrétov v deň svadby a v iný deň

Fotenie mimo svadobný deň vidím skôr ako požiadavku náročnejších párov - takých, ktoré chcú mať svadobné portréty zo svojich obľúbených lokalít, kam by počas svadobného dňa nemali čas sa presunúť a ktorým možno aj nebude ľúto zničiť svadobné oblečenie, aby mali originálne fotky :)

Fotenie počas svadobného dňa je pre menej náročné páry, ktorým sa nechce stráviť niekoľko hodín ďalšieho dňa opätovnými prípravami, ktorým postačia fotografie na pekných miestach na okolí a nechcú dodatočne zvyšovať výdavky na svadbu ako celok. Fotenie pred obradom zvládnete v pohode, ak vám fotograf/kameraman poradia váš svadobný deň časovo naplánovať, od príprav cez fotenie portrétov, krátky oddych, časové rezervy, obrad, program na hostine až po polnočný tanec, či čepčenie.

Preberte si so snúbencom, čo je pre vás pri svadobných portrétoch dôležité a podľa toho sa rozhodnite, kedy fotiť.

A na záver pár rád k foteniu svadobných portrétov:

  • zoberte si na presuny pohodlné / zničiteľné topánky (staré tenisky, balerínky) - fotograf vás môže povodiť po roli aj po blate :D väčšina portrétov nie je celo-postavových a pri dlhých šatách obuv ani nevidno
  • ak je horúco a silné slnko, nezabudnite opaľovací krém a vodu
  • od jari do jesene použite pre istotu sprej proti kliešťom
  • nezabudnite závoj, obrúčky, kyticu, pierko - ak je pre vás dôležité mať ich na fotkách
  • ak ste fotky svadobného fotografa pred jeho samotným oslovením videli (bez toho by som si fotografa nevyberala), dôverujte mu, ak vám pri fotení upraví polohu rúk/nôh/tváre alebo ak vás postaví chrbtom k slnku
  • nebojte sa poprosiť pozrieť sa na pár záberov (ešte vo foťáku), aby ste mali istotu, že fotky budú podľa vašich predstáv (neupravené fotky neposkytujeme, ale náhľad vo foťáku ja osobne schvaľujem - radšej zistiť hneď pri fotení, že určitých typov záberov chcete viac (napr. celých postáv) a pracovať s tým, ako by vám mali neskôr nejaké špecifické fotky chýbať
 
Diese Seite benutzt Cookies, damit wir Dienstleistungen erbringen. Durch die Nutzung unserer Dienstleistungen erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Mehr Informationen finden Sie hier.