Lucia Šimková | svadobný fotograf | simkova.sk

Pár tipov k foteniu svadobného dňa

Čo okrem vybratia si šikovného fotografa môžete urobiť pre to, aby vaše fotky boli ešte krajšie?

Prípravy

Povedzte mi vopred podrobný plán dňa. Väčšinou to riešime na kávičke pred svadbou. Ak nemáme čas, posielam dotazníček elektronicky, vy ho len vyplníte a pošlete späť :)

Ku kaderníčke a vizážistke zvoľte vhodné oblečenie. Gumené šľapky s ponožkami to nebudú :) Košeľa, či blúzka (okrem praktickosti - nemusíte ju pri prezliekaní ťahať cez svadobný účes a make-up :)) na fotkách pekne ukážu.

svadobne licenie u vizazistky

Dovoľte mi, prosím, fotiť "takmer všetko". Videli ste ten záber na-fotografa-letiacej-podprsenky v momente, kedy ju už smejúca sa nevesta môže odhodiť, lebo už má na sebe svadobné šaty? Nevideli, lebo ja som takú ešte neodfotila :D Ale chcela by som! A vy by ste určite takú fotku chceli mať! 

Pripravte mi veci a detaily, ktoré mám odfotiť, aby som vás potom nezdržovala. Topánky, šaty, prstienky, ... nezabudnite aj na ženíchovu kôpku :)

svadobne obrucky, svadobny tanierik na obrucky

Majte priestory, kde sa fotí, aspoň relatívne upratané. Jasnačka, že je to jedna z posledných vecí, ktoré by vás mali pred svadbou trápiť, ale fotky budú krajšie. Tašky s darčekmi, osušku, obaly zo šiat, tepláky, vešiaky je fajn schovať do miestnosti, kde sa fotiť nebude. Nikdy totiž neviete, z ktorej strany bude fotograf robiť zábery.

Prvý pohľad a portréty

Nenechajte prvý pohľad ženícha na nevestu na náhodu, mohli by sme prísť o pekný moment. Bude to jedna z mála vecí, do ktorých vám počas svadobného dňa vstúpim, aj to len trošička. Poviem len to, kto sa kam postaví, kto príde, kto si koho otočí, potom je to už úplne spontánne a plné emócií, na vás :) Zrazu zabudnete, že sme tam.

prvy pohlad zenicha na nevestu

Nebojte sa fotiť portrétne fotografie pred obradom. Viem, že niekedy sa nevesta a ženích nechcú vidieť pred obradom. Nerobte to ale len pre to, že ste poverčivý. Ak máme dostatok času, možno ho využiť a nemusíme fotiť deň pred alebo pár dní po svadbe. Verte mi, nebude sa vám chcieť znova sa maľovať, česať, obliekať. Nebojte sa vybehnúť na chvíľu fotiť aj cez hostinu. Ak vyberieme vhodnú chvíľu, hostia si nemusia vašu neprítomnosť ani všimnúť. Nech som ale objektívna, foteniu v iný deň nahráva fakt, že vtedy máme viac času, väčšinou sa nikam neponáhľame a môžeme ísť aj na opačný koniec Slovenska. Je to na vás, ale fotenie pred obradom vám určite smolu do manželstva neprinesie :)

(A nebojte sa - keď prší, mám plán(y) B, aj C :) )

svadobny portret interier

Zoberte si na fotenie nízke topánky (balerínky, tenisky), lebo zvyknem nevesty vodiť aj po lúkach, či poliach. Vezmite si tiež vodu na pitie. Nezabudnite svoj závoj/kvetinový venček, kyticu, prstienky (už sa všetko toto zabudlo a prežili sme :)).

NEplánujte svadobné fotenie medzi obradom a hostinou - nikdy. Ak by aj hostia mali kde vyplniť čas, ak by ich aj čakali rôzne welcome drinky, kanapky, predjedlá a neviem čo všetko, od konca obradu, kým sa vrátite z fotenia, im bude dlho. Ak sa za žiadnych okolností nechcete fotiť pred odobierkou/obradom, tak potom radšej až cez hostinu.

svadobny portret exterier

Odobierka

Pri odobierke, kedy rodičia dávajú požehnanie snúbencom, sa dohodneme, kto kde bude stáť. Väčšinou stojíme oproti oknu, snúbenci na jednej strane, rodičia na druhej a ten, kto rozpráva (napr. starejší) v strede. Poproste rodičov, aby požehnanie išli dávať postupne - tzn. napr. nevestina mamina dá požehnanie neveste, ženíchovi a potom sa "zaradí" tam, kde stála pôvodne. Potom pôjde nevestin tatino, dá požehnanie neveste, ženíchovi a potom ide späť a takto sa vystriedajú všetci. Keby išli hocijako, výsledkom fotiek môžu byť chrbty, nezachytená emócia. Takto budeme mať fotku každého rodiča s každým snúbencom.

Obrad

Pri vchádzaní do a vychádzani z kostola skúste kráčať pomalšie nepozerať do zeme - vy si tú chvíľu môžete vychutnať a výsledná fotka bude krajšia.

Pri vchádzaní do kostola si držte odstup. Ideálne je, keď ženích s maminou prejdú celú uličku, po požehnaní maminy a jej usadení čaká nevestu a až vtedy do uličky vykročí nevesta s tatinom. Ak ide pred nevestou dve a viac detí (napr. s lupienkami), je super, ak vedia ísť deti vedľa seba naraz; alebo ak pôjdu za sebou, nech si opäť držia odstup (napr. ďalšie dieťa vykročí až vtedy, keď prvé je v polovici uličky). Viem, že nie vždy sa to podarí, ale za vyskúšanie nič nedáte :)

Prosím, zistite u kňaza, či možno fotiť celý obrad (jedenkrát sa mi stalo, že počas čítania sa fotiť nemohlo). Ak ste počas obradu veľmi vpredu, je možné, že počas niektorých okamihov (prvý bozk, prstienky) budem musieť vyjsť na schodíky, ktoré budú medzi vami a oltárom. Väčšinou, ak sa nejde za oltár, to problém nie je, ale, prosím, preverte to u svojho oddávajúceho.

Prvý bozk a prstienky si dávajte dlhšie, ako by stačilo.

Vychádzanie z kostola prebieha často tak, že kňaz ide medzi vami. Ak idete naraz, je to v poriadku. Ak ide pred vami, vykročte až neskôr, nech máte odstup, nakoľko sa mi nemusí podariť vás odfotiť. Skúste sa s ním dohodnúť takto. Niektorí farári "prebehnú" pred novomanželmi rýchlo von z kostola, aby umožnili fotografovi spraviť pekný záber.

Tiež je pekné, keď hostia sa hostia pred vaším vychádzaním z kostola postavia po krajoch do uličky a vy vyjdete pomedzi nich.

Zakážte hosťom fotenie mobilmi - aspoň pri tom vychádzaní z kostola. Ruka s telefónom v zábere, kde šťastní mladomanželia vychádzajú z kostola, vie byť rušivá :( Ak niekto z rodiny robí video, zoznámte nás, prosím, alebo poproste o to, aby bol vždy z tej strany, z ktorej je aj fotograf.

Rozhadzovanie lupienkov, ryže, či konfety si preverte s kňazom, nakoľko častým problémom je, že po ich použití to nemá kto pozametať.

Skúste si tieto veci ohľadom obradu prejsť s vaším kňazom, niekedy je totiž vchádzanie a vychádzanie napasované do hudby. A ak vám tieto moje rady ohľadom obradu a pri tom všetkom strese počas svadobného dňa nakoniec nenapadnú, nevadí, úplne to chápem :)

Dohodnite sa s fotografom, kde budú prebiehať gratulácie. Dajte si minútku na oddych, fotograf vám len povie, kam sa treba postaviť. Potom ho najbližších pár minút znova nebudete vnímať :) Postavím sa zozadu medzi vás, aby som zachytila gratulujúcich hostí a ich emócie.

V prípade vypúšťania holubov ma na ne upozornite dopredu. Pustíme ich počas spoločnej fotky, vtedy je to ideálne.

Ak vám záleží na spoločnej skupinovej fotke so všetkými hosťami, povedzte im dopredu, že po obrade sa takáto fotka bude robiť. Postavte niekoho z rodiny/kamaráta za hlúčik ľudí, ktorý sa vytvorí pred kostolom alebo do cesty parkujúcemu autobusu. Ak bude chcieť ísť niektorý z hostí do auta, či autobusu, tento človek ich zastaví a oznámi im, že po gratuláciách sa bude fotiť.

Hostina

Pri presunoch medzi jednotlivými miestami mi dajte pár minút náskok, informujte autobus a svadobnú kolónu, že fotograf (a kameraman) odídu prví. Napríklad z obradu na hostinu, lebo na hostine treba nafotiť výzdobu, kým je sála prázdna.

Keď ešte fotím sálu a už sa začína vítanie mladomanželov, prípitok a rozbíjanie taniera, musí ma niekto zavolať. Väčšinou som dohodnutá s čašníkmi, že tí počkajú a zavolajú ma, ale párkrát sa už stalo, že tak neurobili.

Ak je to možné, posaďte fotografa a kameramana tak, aby mali výhľad na parket. Nikto nerobí záznam nonstop a takto budú aj počas sedenia vidieť, ak sa bude na parkete bude diať niečo mimoriadne zaujímavé a môžu vyštartovať :)

Žiaľ fotograf, ani kameraman, nevedia "mať oči všade". Môžeme si nevšimnúť, že vám prišli noví hostia alebo že sa v inej miestnosti deje niečo zaujímavé. Ak chcete čokoľvek odfotiť a my pri tom nie sme, nehanbite sa nás zavolať, sme tam pre vás :)

Dajte si na prvý tanec konfety, zaručia super fotku :)

prvy svadobny tanec konfety

Pripravte si na skupinové fotenie zoznam s kým sa chcete fotiť, aby ste na niekoho nezabudli. Ak bude fotenie vonku, nebojte sa presunúť fotenie skôr na úkor prvého tanečného kola alebo krájania torty, ak je to potrebné (kvôli svetlu).

Na únos nevesty sú často rôzne názory. Ak už musí byť, je dobré, ak obaja mladomanželnia vedia o ňom vopred a nemajú s ním problém, ak sa nevesta unesie len na pár minút a niekde veľmi blízko, aby ste zrazu neprišli o hodinu zo svadby a nechýbali svadobným hosťom. Je to súčasť vášho svadobného dňa a teda je fajn, ak sa na fotografa nezabudne :) Ak nie nevesta alebo ženích, tak nech tí, ktorí budú nevestu unášať, vedia o tom, že fotografa treba zavolať.

Kyticu a podväzok hodíme "spolu" - vysvetlím osobne :)

Prskavky v noci - nádhera! Lacná investícia, atmosféra úžasná a pamiatka na celý život.

prskavky na svadbe

Čepčenie so súborom so sviečkami a v kroji, krásna, dojemná vec - odporúčam. Treba dať ale pozor na dohodu ohľadom svetla s čepčiacim súborom, fotografom a osobou, ktorá to svetlo reálne vypne/zapne. Zažila som pár nedorozumení, ktoré výsledok neovplyvnili v zlom, ale mohol byť ešte lepší :)

 
Diese Seite benutzt Cookies, damit wir Dienstleistungen erbringen. Durch die Nutzung unserer Dienstleistungen erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Mehr Informationen finden Sie hier.