Lucia Šimková | svadobný fotograf a kameraman

Ako si naplánovať svadobný deň

Keďže som do dnešného času odfotila cez 130 svadieb a poznám ich ("väčšinový") priebeh, zabúdam na to, že ho nepoznajú všetci, najmä snúbenci. V plánovaní pôjdeme od času obradu spätne k ránu a na konci článku "skočíme" na hostinu :)

Nižšie je "postup" najmä pre svadby, kedy sa nevesta a ženích pripravujú každý doma, následne fotia portréty, každý sa vracajú domov, majú aj odobierku a následne sa presúvajú na miesto obradu. Samozrejme som fotila aj svadby, ktoré prebiehajú celé na jednom mieste. Nebojte sa preto do článku nahliadnuť, veľa vecí viete aplikovať aj na svoju svadbu :)

Určite by som si dala niekde počas dňa hodinovú rezervu (najvhodnejšie je započítať ju pravdepodobne počas príprav a fotenia portrétov) - ak sa nevyužije, môžete si oddýchnuť, ak sa využije, všetko sa aj naďalej stíha a vy sa vyhnete stresu :)

Ako si teda naplánovať svadobný deň? Ako by som to urobila ja?

Stanovte si čas obradu

Treba plánovať spätne od času svadobného obradu. Ja som ten typ, že chcem stráviť čo najviac času s rodinou, pretože sa veľmi často nestretávame. Preto by som nedávala obrad neskoro, najmä ešte v prípade, ak by som sa so ženíchom chcela vidieť až na obrade (čo nie je môj prípad :) vysvetlím nižšie).

Stanoviť čas obradu je komplikovanejšie najmä v letných mesiacoch, v horúcich dňoch môžu nastať nepríjemné situácie, ak dáte obrad veľmi skoro. V roku 2022 som zažila situáciu, že dievčatku na 1. sv. prijímaní prišlo zle a jedna z hostí na svadbe v kostole odpadla, svadobnej mamine prišlo na obrade na priamom slnku tiež nevoľno. Raz sa hostia schovávali v tieni ešte aj vtedy, kedy boli oficiálne požiadaní, aby si sadli na svoje miesta. Sú to situácie, ktoré môžu nastať, (ale nemusia - boli to tri prípady zo 100+ svadieb, ktoré si za 7 rokov pamätám) preto je dobré v takomto počasí hosťom zabezpečiť vodu, kľudne aj tú lidlovú plastovú pollitrovú. 

Každopádne, keď máte stanovený čas obradu, môžete počítať smerom späť:

Odobierka od rodičov

Odobierku vezmeme pre jednoduchšie pochopenie ako taký "balíček", kam treba započítať:

 • presun ženícha (prípadne jeho časti rodiny/hostí) k neveste,
 • zvítanie sa s rodičmi (prípadne "program" okolo - falošná nevesta a pod.),
 • trvanie odobierky (najlepšie ten čas odhadne starejší),
 • presun (aj hostí) na miesto obradu.

Fotenie svadobných portrétov

Ja odporúčam mojim klientom fotiť svadobné portréty v deň svadby a pár minút počas hostiny pri západe slnka. Ak chcete ale fotiť portréty v iný čas alebo iný deň, bude vám článok taktiež nápomocný, keďže som sa v ňom snažila zohľadniť všetky možné výhody a nevýhody fotenia portrétov v rôznych časoch. V našom prípade teda fotíme portréty pred odobierkou:

Rátajme teda ďalej:

 • ženích sa musí dostať k neveste, aby sme odfotili "prvý pohľad" - ich prvé stretnutie (ak je o toto záujem) - alebo sa stretávame až na mieste fotenia
 • ak sa všetci stretávame u nevesty, treba počítať s časovým presunom na miesto fotenia, prípadne ďalšie presuny, ak chceme fotiť na rôznych miestach
 • mám skúsenosť, že na fotenie (čisto na fotenie v okolí jedného miesta) stačí 1 hodinka, lepšie 1,5 h a pri 2 hodinách už ku koncu často nevieme, čo by sme mali robiť :D Ak niekomu stačí 10 fotiek, samozrejme, to "zbúchame" aj za 20 minút. Takéto fotenia ale robím v prípade, že snúbencom až tak veľmi na párových fotkách nezáleží a skôr je pre nich dôležitá tá reportáž zo svadobného dňa a momentky :)
 • po fotení sa najčastejšie presúvam k ženíchovi, no treba zaviesť aj nevestu. U ženícha za 10 minút nafotíme prípravy s maminou (ktoré si vo svadobnom albume založíte pred fotenie portrétov). Stáva sa, že k ženíchovi prídu hostia na nejaké občerstvenie, zvítajú sa s ním, odovzdajú dary (aby nemuseli pri kostole) a pod. Treba preto počítať aj tento čas. 

Prípravy

Aby sme mohli ísť fotiť portréty, musíte byť na ne pripravení :) Najľahšie sa v tejto časti svadobného dňa zorientujete vtedy, keď sa spýtate svojej vizážistky, koľko asi bude trvať česanie a koľko líčenie (o type účesu a make-upu by ste mali mať aspoň cca predstavu, aby ste jej ju vedeli opísať). Následne musíte vyriešiť už len trvanie obliekania - najmä šaty (obliekanie bude trvať určite dlhšie, ako keď vám ich obliekala profesionálka zo salónu :)), závisí od šnurovačky, gombíkov, zipsu atď. Raz som zažila šaty, kedy boli gombíky katastrofa, a keď som na ne upozornila inú nevestu, boli to gombíky také, že boli zapnuté "skoro hneď" :D Nezabudnite, že nestačí rátať len šaty - spodná bielizeň, kruh, podväzok (ak ho máte), náušnice, závoj, topánky. Pri fotení príprav tiež trošku "posúvam a nastavujem" (ale iba kúsok), aby boli fotky krajšie, čo tiež zaberie pár minútiek.

Hostina

Po obrade (ktorého trvanie zistíte od svojho kňaza a závisí napríklad od toho, či bude spojený s omšou), gratuláciách a spoločnej fotografii nasleduje presun na hostinu a:

 • privítanie personálom (eventuálne v spolupráci so starejším) - prípitky
 • rozbíjanie a zametanie taniera
 • vchod do sály (podľa starejšieho/moderátora idú niekedy prví mladomanželia, niekedy prví hostia), nevestu môžete a nemusíte preniesť cez prah
 • usadenie hostí,
 • príhovory a prípitky
 • (v nábožensky založenejších rodinách modlitba)
 • (predjedlo, ak je - niekedy je na stoloch, niekedy sa roznáša)
 • polievka (prípadne zvyk jedenia polievky zo spoločného taniera - mladomanželmi), prípadne s komentárom starejšieho
 • hlavné jedlo
 • prvý tanec mladomanželov, rodičovský tanec, pridajú sa ostatní hostia (a striedajú si pri tanci mladomanželov) - krátke kolo
 • (niekedy je prvý tanec, príp. aj rodičovský, medzi polievkou a hlavným jedlom - má to svoje výhody aj nevýhody, ja toto kolo odporúčam skôr až po kompletne spapanom jedle, aby sme hostí "nepreháňali" od stola na parket dvakrát, nech sa komplet najedia, ak niektorí merali dlhšiu cestu alebo nemali pohostenie u ženícha, môžu byť už hladní a podobne)

Som zástanca toho, že väčšina programu sa dá poprehadzovať alebo prispôsobiť iným okolnostiam, ktoré spomeniem nižšie. Nikto pri tom nepríde k žiadnej ujme :) Raz sa čakalo dlhšie na niečo s polievkou (tuším sa hľadali/bolo treba doviezť žufanky :D), tak sme zatiaľ pofotili skupinky. Raz nám skoro zapadalo slnko, tak sme po hlavnom jedle odfotili skupinky a prvý tanec išiel až potom.

 • fotenie skupiniek (s rodinami, kamarátmi) odporúčam urobiť ako jednu z prvých aktivít po prvom tanečnom kole. Je vhodné voliť skorší čas, kým sú na hostine všetci, aby detičky, ktoré idú domov skôr, na fotení ešte boli. Tiež dávam prednosť foteniu skôr vonku ako vnútri. Ak aj máte peknú fotostenu, nezmestí sa vás tam väčšinou viac ako 6, potom už vidno kraje (stojany, steny a pod.) a pozadie tak nie je jednoliate. Ak je preto vonku pekný väčší priestor, fotím rada tam, miesto si nájdem aj počas hostiny. Jediné, na čo vtedy musím/e prihliadať, je zvolenie vhodného času tak, aby v ideálnom prípade bol na mieste už tieň alebo aby svietilo svetlo spoza miesta fotenia. V "tmavších" mesiacoch treba myslieť na to, aby ešte vôbec svetlo vonku bolo alebo naozaj volíme fotenie vnútri.

 • fotenie pri západe slnka - podobne je to so svetlom, ak chceme na 10-20 minút vybehnúť na dofotenie portrétov k západu slnka - len pri tomto bode a tom vyššie sa musíme prispôsobiť slniečku

 • hry s DJ/starejším možno zakomponovať takmer kedykoľvek neskôr, ja ich mám rada hlavne pre možnosť zdokumentovania hostí, ktorí veľmi netancujú - pri tých hrách je veľká šanca, že sa usmejú :) Netreba však hrami "prepchávať" hostinu, hlavne ak je väčšina hostí ten typ, že sa starajú o permanentnú zábavu na parkete :) Dobrý starejší/DJ toto vie a viete sa s ním dohodnúť počas a podľa aktuálnej situácie.
 • aj tortu podľa mňa možno krájať takmer kedykoľvek. Aj podľa rýchlosti ubúdania koláčov na stoloch či v candy bare vám personál pomôže odhadnúť, či hostia budú mať na ďalšie sladké chuť a miesto :) a či sa tortu krájať oplatí. 
 • fotky s prskavkami je vhodné robiť po zotmení radšej "skôr" ako neskôr - mám skúsenosť, že zorganizovať hostí po polnoci bolo takmer nemožné :D takže taká 22 h / 23 h bude fajn :)
 • podobne ako s prskavkami je to aj s hádzaním kytice/podväzku :)
 • čepčenie je štandardne zaužívané na polnoc, avšak nie je nič zlé na tom, ak sa udeje skôr - zažila som ho aj o 23 h / raz o 22 h. Výhodou je, že ak máte na svadbe hostí, ktorí dlho nevydržia (staršie ročníky, možno so zdravotnými problémami), môžu tento bod považovať za vyvrcholenie programu svadobného dňa (s pocitom, že by sa na ňom mali ešte účastniť) a teda môžu odísť domov skôr. Ďalšou výhodou je, že aj vy už budete mať (po prípadnom prezlečení sa do popolnočných šiat) "voľno" a zabávať sa môžete do rána bez ďalších "oficiálnych" povinností :) 

Nezabudnite v jednotlivých častiach svadobného dňa na drobnosti - zdobenie svadobného auta, vyzdvihnutie kytice a pierok, koláčov a iné, ak si tieto veci zabezpečujete svojpomocne a ak sa nedajú zabezpečiť napríklad v deň vopred. Ideálne je, ak máte niekoho spoľahlivého z rodiny, ktorý vám s týmito vecami zodpovedne pomôže.

Verím, že vám tieto moje rady pomôžu zorganizovať váš deň čo najlepšie a budete si ho užívať, bez stresu :) Ak aj ale niečo nevyjde, nerobte si z toho ťažkú hlavu a užívajte si ten jedinečný deň a aktuálne dianie, z ktorého vám možno práve ja zabezpečím večnú spomienku na kopu momentov, ktorých ste sa možno ani nestihli zúčastniť :)

 
Diese Seite benutzt Cookies, damit wir Dienstleistungen erbringen. Durch die Nutzung unserer Dienstleistungen erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Mehr Informationen finden Sie hier.