Lucia Šimková | svadobný fotograf a kameraman

Fotobúdka na svadbu vs Instax

Častou otázkou budúcích manželov je okrem "Kameraman - áno / nie?" aj "Fotobúdka - áno / nie?" alebo "Fotobúdka vs Instax?". Za mňa jednoznačne fotobúdka (či fotokútik) ÁNO!

Výhody fotobúdky oproti Instaxu:  

Ide o profesionálnu službu, ktorá má vlastnú skúsenú obsluhu a kde okrem výberu priestoru v rámci miesta konania svadobnej hostiny a zabezpečenia elektriny nemusíte riešiť nič iné. (Vhodné je personálu pripraviť aspoň nejaké mini-občerstvenie - káva / nealko / koláčik.) Priestor (nejakých 2x3 - 3x3 m) vyberiete v spolupráci s miestom konania hostiny a dodávateľom fotobúdky (ten vám dá informácie o tom, čo všetko potrebuje). Instax a fotopapieriky doň by ste si museli zháňať, postarať sa tiež o foto-pozadie - a nič z toho by nebolo zadarmo.

Dodávateľ svadobnej fotobúdky zabezpečí okrem profesionálneho fotoaparátu tiež profesionálne osvetlenie - výsledná fotka je teda kvalitná a pekne nasvietená. Žiadne prepaly, tmavé časti, zrno, divné svetlo ako by to bolo z Intstaxu.

Keďže fotobúdka má vlastnú a skúsenú obsluhu, fotenie nevyžaduje náhodných okoloidúcich alebo niekoho z hostí, aby obsluhoval Instax. Hosť si tak svadbu užije rovnako, ako ostatní - nemusí stáť pri foťáku. Tiež s Instaxom nemá každý skúsenosť a môže jeho ovládanie pár minút študovať. Ja sama (a to som fotograf) neviem s Instaxom poriadne robiť, naposledy som si omylom odfotila bradu a oko :D

Pri fotobúdke máte na výber viacero krásnych foto-pozadí, pričom niektoré fotobúdky ponúkajú možnosť vlastnej grafiky - na mieste tak bude zelené plátno a v pozadí na výslednej fotografii to, čo ste si spolu s fotobúdikou navrhli. V dolnej časti fotky tiež budete mať napísané svoje mená a dátum svadby :) 

Ďalšou obrovskou výhodou je, že hostia sa na obrazovke fotobúdky pred zhotovením fotky vidia - môžu sa tak pred samotným cvaknutím "naštelovať" tak, aby sa na fotke sami sebe páčili. Pre istotu si toto ale preverte - videla som už aj fotobúdku bez tejto možnosti. Pri Instaxe túto možnosť a ani viac pokusov nemáte. Fotobúdka ďalej ponúka možnosť zvoliť si formát fotografie - či chcete mať na výslednej fotke len jednu fotku, koláž z dvoch rôznych fotiek, troch a podobne.

Máte k dispozícii tiež množstvo smiešnych rekvizít (s ktorými sa hostia môžu / nemusia fotiť), nemusíte ich zháňať vy.

Fotobúdka ponúka tlač fotiek priamo na mieste - častokrát aj v neobmedzenom počte. Pri Instaxe sa môže stať, že neodhadnete počet papierikov, na ktoré sa fotky tlačia, vďaka čomu niektorí hostia môžu mať fotiek viac a iní ani jednu. Môžu si tiež zobrať fotky len domov a vám na pamiatku žiadnu nenechajú. Z fotobúdky môžete mať z jedného "cvaku" viac tlačených fotiek, pri Instaxe musíte urobiť viac cvakov na to, aby hosťom a vám ostalo aspoň po jednej fotke. Nehovoriac o skupinách, kde je napr. 5 hostí z rôznych domácností (kamaráti) - takí budú chcieť 5 fotiek, čo stojí 5 rôznych cvakov (a zdržiavanie - dlhšie čakanie ďalších, ktorí sa chcú fotiť) a 5 papierikov (náklady na ne), plus ďalšia fotka pre vás.

Fotka z fotokútika je teda okamžitou pamiatkou pre hostí, aj pre vás - jednu tlačenú fotku si môžu hostia odniesť domov, ďalšiu (takú istú) vám nalepia do knihy hostí. Pre mňa ako človeka, ktorý ako hosť často nevie, čo do knihy písať, je taká fotka veľkou pomôckou :D A fotokniha je o veľa atraktívnejšia a bez prázdnych stránok. Plus takéto fotky veľmi spríjemnia čakanie na tie stovky fotiek z celého svadobného dňa od vášho profi fotografa :)

Fotky dostanete aj v elektronickej podobe online - na stiahnutie. Pri Instaxe určite nie.

Taktiež som na svadbách neraz videla pripravené rekvizity a foto-pozadie, no takýto fotokútik bol málo výrazný na to, aby ho hostia využili naplno. 

Ďalšou mnou-pozorovanou výhodou je, že častokrát je fotenie práve vďaka rekvizitám atraktívne aj pre tú babku či toho dedka, ktorým by sa na "obyčajné" skupinové fotenie nechcelo :)

Nevýhody fotobúdky oproti Instaxu: 

Mohla by vám napadnúť cena - pripravte si okolo 250-400 eur. Avšak v porovnaní cena / výkon (zábava a pamiatka navždy) ide v rámci celkového rozpočtu svadby o podľa mňa takmer zanedbateľnú položku - hostia fotokútik ocenia určite viac ako by ocenili mydielka, džemíky, čajíky či medíky. Instax, papieriky doňho a foto-pozadie tiež nemáte zadarmo a vo výsledku možno zaplatíte za fotobúdku o 100 eur viac ako za Instax a výsledok máte neporovnateľne lepší a takmer bez starostí.

Jednou nevýhodou, ale možno to len ja veľmi prežívam vďaka skúsenosti s organizáciou eventov :) je, že ak inštalácia fotobúdky prebieha počas svadobnej hostiny, môže to byť trocha rušivé. Je to hlavne v prípadoch, ak je k dispozícii len priestor pri tanečnom parkete. Jej príprava niekde v chodbe či vestibule rušivá nebude. Každopádne pri jej využívaní a ani po svadbe si na žiadne rušivé elementy nespomeniete :)

Niektorí DJi či starejší vám môžu tvrdiť, že fotobúdka rozbíja zábavu - závisí to ale svadba od svadby - môže sa to stať, ale nemusí. A častejšie sa to podľa mňa nestáva. Určite sa nestane to, že sa všetci hostia z tanečného parketu presunú do fotokútika a to na celé tri hodiny a naraz. Taktiež (hoci aj za mňa je svadba do veľkej miery o tancovačke), nie na každej svadbe vám budú hostia stále len tancovať - časť hostí tancuje, časť (pri peknom počasí) posedí vonku, časť sa združuje vo fajčiarskom kútiku, časť si zaspieva s harmonikárom, časť posedáva a rozpráva sa.

O fotobúdku môže byť až priveľký záujem a môže sa začať tvoriť rad - ak k nej naraz príde viacero ľudí. Mám na to ale jednoduché riešenie - po skúsenosti z eventovej agentúry odporúčam dohodnúť sa s personálom tak, že každá skupina / hosť si bude môcť urobiť napr. jednu-dve-tri fotky (kombinácie), aby sa rad hýbal. A neskôr, keď bude mať fotku "každý" (hostí vo fotokútiku bude menej), môžu sa vrátiť a urobiť si fotky ďalšie. Takúto informáciu sa ale netreba báť tlmočiť a zároveň ju treba podať citlivo a milo, nie drzo.

O fotobúdku však môže byť aj záujem menší - párkrát som na svadbe videla, že zívala prázdnotou. Ale to len po prvom návale hostí a pred návalom ďalším :D Môže sa to stať vo vyššie uvedených prípadoch - keď sú hostia "roztrúsení" po viacerých, pre nich atraktívnych, miestach. Vtedy treba poprosiť DJa, aby vyhlásil, že tu možnosť fotiť sa ešte je, že tu tá možnosť bude len do nejakého času, že fotením sa získajú okamžitú pamiatku domov, alebo že vám veľmi záleží na tom, aby ste ich mali na pamiatku zaznamenaných aj vy.

Sumár

Skúsim to aj stručnejšie :D

Výhody fotobúdky:

Nevýhody fotobúdky (aj s riešeniami):

  • cena (v pomere cena / výkon sa stále veľmi oplatí)
  • inštalácia môže trocha rušiť (vo výsledku si na ňu ale nespomeniete)
  • predsudok narušovania zábavy (hostia bývajú roztrúsení aj vďaka iným vplyvom a nestáva sa, že by fotokútik prerušil zábavu na celé hodiny + sama fotobúdka hostí zabaví)
  • priveľký záujem (vyriešite drobnou reguláciou fotenia)
  • primalý záujem (vyriešite oznamom DJa, že tu možnosť fotenia ešte chvíľku bude)
 
Diese Seite benutzt Cookies, damit wir Dienstleistungen erbringen. Durch die Nutzung unserer Dienstleistungen erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Mehr Informationen finden Sie hier.