Lucia Šimková | svadobný fotograf a kameraman

Ako dosiahnuť z vašej svadby ešte krajšie fotky

Čo okrem výberu šikovného fotografa môžete urobiť pre to, aby vaše fotky boli ešte krajšie?

Na úvod článku vám spíšem stručný zoznam, aby ste mali energiu si ho (aj) pár dní pred svadbou pripomenúť. V článku ale nájdete oveľa viac tipov z mnohých a rôznych situácií, s ktorými sa počas svadobného dňa stretnete.

Z viac ako 130 svadieb som "vychytala" často sa opakujúce "neduhy", ktoré sa dajú odstrániť veľmi jednoducho - článok je veľmi podrobný a trúfam si povedať, že aj nápomocný - venujte mu prosím pár minút, určite sa vám to oplatí :) 

Stručne, prosím:

  • majte upratané, buďte vy a vaši príbuzní vhodne upravení (dbajte na detaily - napr. aj ženíchove nechty)
  • pripravte mi na jednu kôpku veci, ktoré chcete odfotiť 
  • dôverujte mi v rámci rozmiestnenia (prvý pohľad, odobierka, gratulácie, ...)
  • dôverujte mi v rámci svetla (čepčenie, ...)
  • robte dôležité veci pomalšie / dlhšie (ak vám napadne :)) - kráčanie do / z kostola, nasádzanie prstienkov, prvý bozk, krájanie torty, ...)
  • poproste DJa, aby nepoužíval lejzre - môžu poškodiť techniku a musela by som celú hostinu fotiť len z tej strany, odkiaľ nesvietia
  • nechajte doniesť jedlo personálu (foto, video, ...) ako nie-posledným - nebudú tak hostia musieť čakať na ďalší program kvôli nám

Poznámočka - som veľkým zástancom prirodzenosti a autenticity, radšej mám reportáž ako nejaké strojenie - som vďačná za fotku maminy v pyžame, keď ráno pobehuje po dome a chystá. No ak je pri nevestinom obliekaní pekné, upratané prostredie, pekná nevesta a pekná družička - ktorá je ale nedočesaná a v teplákoch - vtedy som v duchu smutná, že potenciál veľmi peknej fotky práve tento ne-účes a tepláky pokazia :(

Prípravy

Povedzte mi vopred podrobný plán dňa. Väčšinou to riešime na kávičke pred svadbou, mám pripravený "dotazník" s otázkami, ktoré mi pomôžu sa lepšie pripraviť. Ak nemáme čas, absolvujeme video-hovor, kde si všetko povieme :)

Ku kaderníčke a vizážistke zvoľte vhodné oblečenie. Gumené šľapky s ponožkami to nebudú :) Košeľa, či blúzka (okrem praktickosti - nemusíte ju pri prezliekaní ťahať cez svadobný účes a make-up :)) na fotkách ukážu krajšie.

svadobne licenie u vizazistky

Dovoľte mi, prosím, fotiť "takmer všetko". Videli ste ten záber na-fotografa-letiacej-podprsenky v momente, kedy ju už smejúca sa nevesta môže odhodiť, lebo už má na sebe svadobné šaty? Nevideli, lebo ja som takú ešte neodfotila :D Ale chcela by som! A vy by ste určite takú fotku chceli mať! 

Pripravte mi veci a detaily, ktoré mám odfotiť, aby som vás potom nezdržovala. Topánky (prosím, zapnuté, nech potom pri tom nestrácam čas a môžem sa venovať foteniu ďalších krásnych vecí :)), šaty, prstienky, kyticu, pierko, náušničky, pozvánku na svadbu a ďalšie. Nezabudnite aj na ženíchovu kôpku :)

svadobne obrucky, svadobny tanierik na obrucky

Majte priestory, kde sa fotí, aspoň relatívne upratané. Jasnačka, že je to jedna z posledných vecí, ktoré by vás mali pred svadbou trápiť, ale fotky budú krajšie. Tašky s darčekmi, osušku, obaly zo šiat, tepláky, vešiaky je fajn schovať do miestnosti, kde sa fotiť nebude. Nikdy totiž neviete, z ktorej strany bude fotograf robiť zábery.

Často z príprav robíme aj také fotky, kde vám mamina/tatino/kamošky pomáhajú s obliekaním. Je super, ak sú vhodne upravení - krajšie ukáže blúzka ako tričko. Ja som veľkým zástancom autenticity, ale na takých fotkách vyznie kamoška krajšie, keď má účest hotový a nie, že má štipec cez pol hlavy :)

Prvý pohľad a portréty

Nenechajte prvý pohľad ženícha na nevestu na úplnú náhodu, mohli by sme prísť o pekný moment. Bude to jedna z mála vecí, do ktorých vám počas svadobného dňa vstúpim, aj to len trošička. Poviem len to, kto sa kam postaví, kto príde, kto si koho otočí, potom je to už úplne spontánne a plné emócií, na vás :) Zrazu zabudnete, že sme tam. Na toto stretnutie "by sa mali" zobrať kytica a pierko, s pierkom príde nevesta, s kyticou ženích čaká.

prvy pohlad zenicha na nevestu

Nebojte sa fotiť portrétne fotografie pred obradom. Viem, že niekedy sa nevesta a ženích nechcú vidieť pred obradom. Nerobte to ale len pre to, že ste poverčiví. Ak máme dostatok času, možno ho využiť a nemusíme fotiť deň pred alebo pár dní po svadbe. Možno sa vám nebude sa chcieť znova maľovať, česať, obliekať. Nebojte sa vybehnúť na chvíľu fotiť aj cez hostinu. Ak vyberieme vhodnú chvíľu, hostia si nemusia vašu neprítomnosť ani všimnúť.

Nech som ale objektívna, foteniu v iný deň nahráva fakt, že vtedy máme viac času, väčšinou sa nikam neponáhľame a môžeme ísť aj na opačný koniec Slovenska. Je to na vás, ale fotenie pred obradom vám určite smolu do manželstva neprinesie :) 

Výhody a nevýhody rôznych časov párového svadobného fotenia som sa snažila zhrnúť v tomto článku.

(A nebojte sa - keď prší, mám plán(y) B, aj C :) )

svadobny portret interier

Zoberte si na fotenie nízke topánky - balerínky, tenisky (alebo iné topánky, ktorým by nevadilo prípadné zašpinenie), nevesty zvyknem totiž vodiť aj po lúkach či poliach. Vezmite si tiež vodu na pitie, sprej proti kliešťom, dobré je sa nakrémovať, hoci sa snažím vyhľadávať tieň. Nezabudnite svoj závoj/kvetinový venček, kyticu, prstienky (už sa párkrát niektoré z týchto vecí zabudli a prežili sme :)).

NEplánujte svadobné fotenie medzi obradom a hostinou - nikdy. Ak by aj hostia mali kde vyplniť čas, ak by ich aj čakali rôzne welcome drinky, kanapky, predjedlá, hudba a neviem čo všetko, od konca obradu, kým sa vrátite z fotenia, im bude dlho. Ak sa za žiadnych okolností nechcete fotiť pred odobierkou/obradom, tak potom radšej až cez hostinu.

Venujte svojej pleti starostlivosť skôr ako týždeň pred svadbou - zažila som vyrážky na brade/pri ústach/na čele, ale aj čelo rozbité či narazený nos :D Majte so sebou v takých prípadoch počas dňa make-up - nemusí byť drahý, len si skúste pripraviť takú konzistenciu a farbu, ktorou sa bude dať tá nešťastná vyrážočka počas dňa zakryť. Odskúšajte odtiene skôr. Okrem toho, že sa budete cítiť lepšie, mne to ušetrí veľa práce pri úprave fotografií a dostanete ich tak o kúsoček skôr. 

svadobny portret exterier

Odobierka

Pri odobierke, kedy rodičia dávajú požehnanie snúbencom, sa dohodneme, kto kde bude stáť. Väčšinou stojíme oproti oknu, snúbenci na jednej strane, rodičia na druhej a ten, kto rozpráva (napr. starejší) v strede. Pri "asertívnejších" starejších je potrebná dohoda, párkrát mi už žiaľ ich neústupčivosť nejaké zábery pokazila :/

Poproste rodičov, aby požehnanie išli dávať postupne - tzn. napr. nevestina mamina dá požehnanie neveste, ženíchovi a potom sa "zaradí" tam, kde stála pôvodne. Potom pôjde nevestin tatino, dá požehnanie neveste, ženíchovi a potom ide späť a takto sa vystriedajú všetci. Keby išli hocijako, výsledkom fotiek môžu byť zaznamenané chrbty, nezachytená emócia. Takto budeme mať fotku každého rodiča :)

Pre kompozíciu fotiek je vhodnejšie, ak snúbenci aj rodičia pri požehnaní stoja, ale je možné samozrejme odfotiť aj požehnanie, kedy kľačíte na zemi.

Obrad

Ak sú vaše miesta veľmi blízko oltára, nemusia mať fotograf a kameraman na vás spredu veľa priestoru. Ja vtedy fotím z boku, keďže ak to nie je nutné, nechcem chodiť ani na schodíky pred oltárom (s čím väčšinou problém nie je, ale nechcem byť počas obradu veľmi rušivým prvkom).

Pri vchádzaní do a vychádzani z kostola skúste kráčať pomalšie nepozerať do zeme - vy si tú chvíľu môžete vychutnať a výsledná fotka bude krajšia.

Pri vchádzaní do kostola si držte odstup. Ideálne je, keď ženích s maminou prejdú celú uličku, po požehnaní maminy a jej usadení čaká nevestu a až vtedy do uličky vykročí nevesta s tatinom.

Ak ide pred nevestou dve a viac detí (napr. s lupienkami), je super, ak vedia ísť deti vedľa seba naraz; alebo ak pôjdu za sebou, nech si opäť držia odstup (napr. ďalšie dieťa vykročí až vtedy, keď prvé je v polovici uličky). Viem, že nie vždy sa to podarí, ale za vyskúšanie nič nedáte :)

Prosím, zistite u kňaza, či možno fotiť celý obrad (jedenkrát sa mi stalo, že počas čítania sa fotiť nemohlo).

Ak ste počas obradu veľmi vpredu, je možné, že počas niektorých okamihov (prvý bozk, prstienky) budem musieť vyjsť na schodíky, ktoré budú medzi vami a oltárom alebo že nebudú zachytené z toho najkrajšieho uhla. Väčšinou, ak sa nejde za oltár, to problém nie je, ale, prosím, preverte to u svojho oddávajúceho. Tiež sa posledné roky pred obradom chodím s kňazom v rýchlosti zoznámiť, aby takéto problémy nenastali. Väčšinou je spokojný s tým, keď sľúbim, že sa mu "nebudem hádzať pod nohy" :D 

Prvý bozk a prstienky si dávajte dlhšie, ako by stačilo. Čo som sama prekvapená, celkom často sa stáva, že prvý bozk sa nekoná - ak vám na ňom záleží, spýtajte sa svojho kňaza.

Okrem záberov z nasadzovania prstienkov sa vyskytne aj pár iných záberov (napr. pri portrétoch), kde môžu byť vidieť ženíchove ruky - vtedy je super, ak má ruky upravené aj ženích (nechty, kožička).

Pri navliekaní prstienkov odložte svadobnú kyticu. Párkrát sa stalo, že záber nebol práve vydarený, lebo kytica z veľkej časti prstienok zakryla.

Vychádzanie z kostola prebieha často tak, že kňaz ide medzi vami. Ak idete naraz a všetci traja vedľa seba, je to v poriadku. Ak ide pred vami, vykročte až neskôr, nech máte odstup, nakoľko sa mi nemusí podariť vás pekne odfotiť. Skúste sa s ním dohodnúť takto. Niektorí farári "prebehnú" pred novomanželmi rýchlo von z kostola, aby umožnili fotografovi spraviť pekný záber. A vy neutekajte :)

Tiež je pekné, keď sa hostia pred vaším vychádzaním z kostola postavia po krajoch do uličky a vy vyjdete pomedzi nich. 

Poproste hostí, aby to s fotením mobilmi nepreháňali - aspoň pri tom vychádzaní z kostola. Ruka s telefónom v zábere, kde šťastní mladomanželia vychádzajú z kostola, vie byť rušivá :( Ak niekto z rodiny robí video, zoznámte nás, prosím, alebo poproste o to, aby bol vždy z tej strany, z ktorej je aj fotograf. Neraz sa mi "rodinný fotograf" šupol do prvého mladomanželského bozku alebo do zahadzovania pohárikov pri čepčení.

Rozhadzovanie lupienkov, ryže, či konfiet pred kostolom si preverte s kňazom, nakoľko častým problémom je, že po ich použití ich nemá kto pozametať. Ak vás budú pri vychádzaní z kostola čakať hokejky, rybárske prúty alebo meče, tiež budem o tom rada vedieť vopred :)

Skúste si tieto veci ohľadom obradu prejsť s vaším kňazom, niekedy je totiž vchádzanie a vychádzanie napasované do hudby. A ak vám tieto moje rady ohľadom obradu a pri tom všetkom strese počas svadobného dňa nakoniec nenapadnú, nevadí, úplne to chápem :)

Dohodnite sa s fotografom, kde budú prebiehať gratulácie. Dajte si minútku na oddych, fotograf vám len povie, kam sa treba postaviť. Potom ho najbližších pár minút znova nebudete vnímať :) Postavím sa zozadu medzi vás, aby som zachytila čo najviac gratulujúcich hostí a ich emócie. (Bez srandy - už dvakrát som skoro spadla zo schodov, keď som nechcela "zasiahnuť" do priebehu gratulácií :/ )

Čo sa týka civilných obradov, štandardne sú po ich skončení hostia vyzvaní na gratulácie tam, kde ste stáli pri obrade. Nie vždy to je najlepšie miesto - ja sa snažím si krajšie miesto nájsť ešte pred obradom, dohodnem sa s vami a je potom na vás poprosiť oddávajúceho, aby na záver obradu vyzval hostí ideálne: 1. postaviť sa do uličky, aby ste prešli (za potlesku) pomedzi nich (aby ste nešli pomedzi prázdne stoličky) a 2. oznámiť im miesto gratulácií (na ktorom sme sa vopred dohodli).

V prípade vypúšťania holubov ma na ne upozornite dopredu. Pustíme ich počas spoločnej fotky, vtedy je to ideálne.

Ak vám záleží na spoločnej skupinovej fotke so všetkými hosťami, povedzte im dopredu, že po obrade sa takáto fotka bude robiť. Postavte niekoho z rodiny/kamaráta za hlúčik ľudí, ktorý sa vytvorí pred kostolom alebo do cesty parkujúcemu autobusu. Ak bude chcieť ísť niektorý z hostí do auta, či autobusu, tento človek ich zastaví a oznámi im, že po gratuláciách sa bude fotiť.

Hostina

Pri presunoch medzi jednotlivými miestami mi dajte pár minút náskok, informujte autobus a svadobnú kolónu, že fotograf (a kameraman) odídu prví. Napríklad z obradu na hostinu, lebo na hostine treba nafotiť výzdobu, kým je sála prázdna.

Keď fotím vyzdobenú sálu, snažím sa odbiehať a sledovať, či ste už neprišli, aby som nezmeškala vítanie mladomanželov, prípitok a rozbíjanie taniera. Väčšinou som dohodnutá s čašníkmi, že tí počkajú a zavolajú ma, ale párkrát sa už stalo, že tak neurobili :D 

Ak je to možné, posaďte fotografa a kameramana tak, aby mali výhľad na parket. Najradšej sedím tak, že som blízko parketu a zároveň mám výhľad na VŠETKY stoly. Nikto nerobí záznam nonstop a takto budú aj počas sedenia vidieť, ak sa bude na parkete diať niečo mimoriadne zaujímavé a môžu vyštartovať :) Nie zlé miesto je aj v kultúrnych domoch na pódiách, kde často sedávam/e aj s kapelou/DJ/starejším. Najhoršie je sedieť v inej miestnosti alebo na poschodí, ale keď to inak situácia nedovolí, prispôsobím sa tomu a dianie chodím priebežne sledovať, no môžem/e tak prísť o pekné momenty :(

Žiaľ fotograf, ani kameraman, nevedia "mať oči všade". Môžeme si nevšimnúť, že vám prišli noví hostia alebo že sa v inej miestnosti deje niečo zaujímavé. Ak chcete čokoľvek odfotiť a my pri tom nie sme, nehanbite sa nás zavolať, sme tam pre vás :) Ako rada hovorím, kľudne po mne hoďte aj ten punčák a zakričte "Lucia, ťahaj!" :D

Dajte si na prvý tanec konfety, zaručia super fotku :) Hociii - v pár sálach sa mi stalo, že sa potom šmýkali :( Niekedy ich teda treba pozametať (vo vlastnej réžii). Keď sa ale nešmýkajú a máte na svadbe kopu detí, vedia vzniknúť krásne usmievavé momentky, keď ich deti neustále zbierajú a vyhadzujú :)

prvy svadobny tanec konfety

Pripravte si na skupinové fotenie zoznam skupiniek ľudí, s ktorými sa chcete fotiť, aby ste na niekoho nezabudli. Ak bude fotenie vonku, nebojte sa presunúť fotenie skôr na úkor prvého tanečného kola alebo krájania torty, ak je to potrebné (kvôli svetlu). Zoznam zatiaľ malo minimum mojich svadieb, vtedy je ale náročnejšie myslieť na to, s kým ste fotku ešte nemali. Ja sa snažím odfotiť vás so všetkými, ale sledovať si to musíte najmä vy. Raz sa stalo, že chýbajúcu fotku s rodičmi som si všimla ja a nie mladomanželia. 

Trošku síce navýšia rozpočet, ale pekné osvetlenie (aj sály po stranách) od DJa/kapely dokáže fotky urobiť oveľa krajšími. Rovnako tak plazivý dym, aspoň pri prvom tanci. (Ten plazivý je krásny, ale taký, čo spôsobí vo vzduchu hmlu a zníži kontrast fotiek, taký veľmi nechceme :))

Ak má DJ bublinkostroj, bublinky sa postarajú o super fotky s deťmi :)

Prosím, zistite u DJ, či používa laser a zakážte mu ho. Hoci tomu niektorí neveria, je dokázané, že laser dokáže zničiť niekoľko-tisícovú foto-techniku :( Niektorí fotografi to riešia striktne a povedia mladomanželom, že kým DJ laser nevypne (ak sa nedokážu dohodnúť s DJom oni), nebudú fotiť. Fotiť sa vtedy dá, ale iba z jednej strany. Ja vám chcem urobiť aj pekné fotky s protisvetlom. Ďalšia vec je, že prehnané efekty laserov a rôznych obrazcov dokážu vyrobiť naozaj veľa rôznorodosti na tvárach tanečníkov, ktoré na fotkách nakoniec nevyzerajú pekne :( Ak to mám povedať škaredo, vyzerá to potom "kolotočársky" :/ Niektorí DJi žiaľ zaspali v tejto dobe.

Na únos nevesty sú často rôzne názory. Ak už musí byť, je dobré, ak obaja mladomanželia vedia o ňom vopred a nemajú s ním problém, ak sa nevesta unesie len na pár minút a niekde veľmi blízko, aby ste zrazu neprišli o hodinu zo svadby a nechýbali svadobným hosťom, aby vám niektorí medzičasom neodišli a vy sa nestihli rozlúčiť. Je to súčasť vášho svadobného dňa a teda je fajn, ak sa na fotografa nezabudne :) Ak nie nevesta alebo ženích, tak nech tí, ktorí budú nevestu unášať, vedia o tom, že fotografa treba "uniesť tiež" :D

Kyticu a podväzok hodíme "spolu" - vysvetlím osobne :)

Prskavky v noci - nádhera! Lacná investícia, atmosféra úžasná a pamiatka na celý život. Priznám sa ale, naozaj neviem, ako je to so svadobnými šatami, lebo prskavky občas oprskali aj mňa. Zatiaľ ale malo fotku s prskavkami veľa neviest a o nejakej patálii so šatami som ešte nepočula.

prskavky na svadbe

Čepčenie so súborom, so sviečkami a v kroji, krásna, dojemná vec - odporúčam. Treba dať ale pozor na dohodu ohľadom svetla s čepčiacim súborom, fotografom a osobou, ktorá to svetlo reálne vypne/zapne. Zažila som pár nedorozumení, ktoré výsledok neovplyvnili mega zle, ale mohol byť ešte lepší :) Až keď to so súborom nedokážem dokomunikovať ja, poprosím vás o pomoc (nerada zaťažujem mladomanželov počas dňa vecami, ktoré viem vyriešiť aj sama). Často súbor trvá na svojom, no nevedia (si predstaviť), že protisvetlo od DJa dokáže urobiť na fotkách krásny efekt a že kúsoček viac tlmeného svetla nepokazí ich sviečkovú atmosféru, no mne veľmi pomôže urobiť fotky kvalitnejšie. Častokrát sa aj dohodneme, no aj tak si nakoniec urobia po svojom - nerozumiem tomu. Aby som nemusela použiť blesk a pokaziť tak atmosféru, krajšie ukáže aspoň nejaký zdroj svetla smerom na vaše tváre. Čepčenie v úplnej tme nerobte, prosím, nikdy. Hostia neuvidia nič okrem sviečok a fotky budú katastrofálne, ak bude mať vôbec zmysel, vám nejaké z tejto tmy odovzdať.

Prosbička na záver, ktorá, verím, nevyznie sebecky, keď ju ďalej vysvetlím: Často snúbenci (a ani personál) nevedia, že by bolo vhodné doniesť fotografovi, kameramanovi, DJovi/kapele či starejšiemu jedlo ako nie-posledným. Ak sú hostia najedení a my ešte papáme, môže prísť požiadavka na fotenie/hranie kapely a potom to vyzerá, že sa na nás musí čakať. Určite nechceme jedlo ako úplne prví, no byť úplne poslední môže vyústiť v takúto situáciu. Preto byť aspoň niekde v strede je super a my budeme veľmi vďační a vy spokojnejší :) A naozaj nejde o to, že by sme sa nevedeli dočkať jedla :)

Druhá prosba/rada na záver: starejší nie je Boh. Ani DJ, ani kameraman, ani ja. Na toto musím upozorniť po jednej katastrofálnej skúsenosti s jedným starejším - žiadne vyhovenie, všetko opačne a tváril sa, že je všetko v poriadku. Z odobierky mám odfotené profily ľudí a nie tú emóciu v tvári, lebo: "ja to robím takto, máš s tým problém, Lucka?" Starejší majú byť majstrom slova a organizácie, nie sú majstrami fotografie. Tak, ako ja neprikazujem starejšiemu, čo by mal ako hovoriť, tak by sa mal on snažiť nájsť pochopenie pre to, že ja chcem klientovi zhotoviť čo najkrajšie fotky, plné emócií, pričom len minimálny zásah do rozmiestnenia situácie dokáže výslednú fotografiu veľmi ovplyvniť (pozitívne).

 
Diese Seite benutzt Cookies, damit wir Dienstleistungen erbringen. Durch die Nutzung unserer Dienstleistungen erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Mehr Informationen finden Sie hier.