Lucia Šimková | svadobný fotograf a kameraman

Kameraman na svadbu - áno, či nie?

  • "Tie, ktoré už máte svadbu za sebou a nemali ste kameramana - neľutujete?"
  • "Svadobný kameraman - áno alebo nie?"
  • "Dali ste si urobiť aj svadobné video? Nie sú to vyhodené peniaze?"

Ďalšie časté otázky neviest vo svadobných skupinách. Za mňa svadobný kameraman jednoznačne áno.

Prečo si objednať svadobného kameramana?

Okrem fotiek ide o "jedinú druhú" spomienku, ktorá vám zo svadby zostane. Spomienky na dobré jedlo, koláče, či výzdobu vám to, ako svadobný deň vyzeral, nepripomenú. Obrúčky či svadobné poháre s vami fyzicky zostanú možno navždy, ale dojatie tatina pri odobierke či slzy maminy pri čepčení v nich nenájdete. Predjedlo sa zje, (hoci nikomu by pri tom všetkom pohostení nechýbalo) a mydielka či medíky ako darčeky pre hostí sa minú (a možno zabudnú na stoloch), no peniažky (napríklad) za ne ste mohli investovať do spomienok.

Môžete povedať - načo video, keď mám fotografa. Alebo že veď tie isté zábery budete mať na fotkách - je to možné. Pri kľúčových momentoch sa fotograf a kameraman pohybujú väčšinou pri sebe - veď tie najdôležitejšie momenty vám chcú zaznamenať obaja. Je ale možné, že každý z nich zvolí iný uhol alebo si počas svadobného dňa a tej istej sekundy všimne každý niečo iné. Fotograf môže práve fotiť babičku, ktorá, už by ste neverili, vstala z vozíčka a aspoň na mieste si zatancovala so ženíchom, kameraman si v tom istom momente môže všimnúť inú milú, alebo dojemnú situáciu.

Okrem toho svadobný deň zbehne neskutočne rýchlo. Niektoré situácie si nebudete pamätať, hoci ste pri nich boli. Pri iných ste neboli a práve na fotkách a na videu ich môžete vidieť :)

"Kto to video kedy bude pozerať?" poviete si, ak sa vám myšlienka svadobného kameramana nepozdáva. Neviem, ako starší ľudia vo vašom okolí, no moja babka s deťmi a s nami rada pozerá videá, natočené ešte na starú kameru, kde je jej mamina (moja prababka) na oslave svojich 80. narodenín. Už niekoľko rokov nie je medzi nami. A nie sú tu ani druhý ujo, teta a mnohí ďalší. Ako povedal kamarát kameraman - hodnota videa rastie rokmi - keď tí naši blízki, zachytení na videu, už nebudú medzi nami. Možno sme na ocenenie či pochopenie tejto skutočnosti vo veku 25-35 rokov ešte mladí :) Ale čo čítam fóra, tak svadobné videá oceňujú práve detičky mladomanželov a vedia ich pozerať stále dookola :)

Každopádne, na videách s už žiaľ zosnulými členmi rodiny si pripomenieme to, ako si život užívali a bavili sa a nie posledné roky, mesiace, či dni, kedy to už také úsmevné nebolo :( 

Nebojte sa, dnes už nie sú moderné (alebo nutné) tie dvoj-/troj-hodinové videá s celým hodinovým obradom, ako kedysi. Dnes snúbenci siahajú po pár-minútovom klipe (3-6 minút - taký ukáže tie najemotívnejšie chvíle a prierez celého svadobného dňa) a dlhšom zostrihu (15-40 minút - taký dáva priestor viacerým situáciám, možno aj tým dôležitejším, no "nudnejším" (ako je napr. podpisovanie zápisnice) a uvidíte v ňom aj viac hostí).

Pokiaľ je čo ukázať a ak to bola super svadba bohatá na momenty a situácie plné úsmevov, smiechov, dojatí, spevu a tanca, nech video trvá aj tú hodinu-dve :) Hlavne, nech je video dynamické, aby ľudí bavilo. Ja by som aj to podpisovanie, ak tam nebude úsmev, alebo niečo smiešne, vynechala :D Ale ja som svadobný liberál :D 

Ešte mi napadá - ak vám plánuje kameraman dodať 4 hodiny záznamu vo veľkosti desiatok GB, utekajte od neho :D Raz som s jedným sedela na svadbe, rozprávali sme sa a pán mi povedal: "Slečna, ja to robím už 20 rokov." Uhm. A bol to jeden z tých pánov, ktorý zamrzol na tvorbe spred 15 rokov, žiaľ.

Môžete povedať, že fotky si môžete dať aspoň vytlačiť alebo z nich urobiť fotoknihu. Môžete ich dať do rámika, môžete ich dať kamošom na pamiatku. A ja zasa môžem povedať, že na video stačí len jeden rýchly šťuk a už ide samo až do konca a ukáže vám a vašim hosťom to najkrajšie zo svadobného dňa. Pretože ho nahraté online rozpošlete všetkým svadobným hosťom veeeľmi jednoducho.

V porovnaní s videom na fotke uvidíte zmrazený moment - smejúcu sa babinu. Ale na videu uvidíte možno aj to, čo ju tak rozosmialo, ako sa smiala, budete to počuť. Naopak - z fotky zvuk nevytiahne ani ten najväčší génius. Fotka vám nezaznamená ten falošný spev svadobných tatinov, strýkov a dedka s harmonikárom tak, ako to urobí video :)

A keď sme pri tom zvuku - vhodne zvolená hudba podčiarkne celé tie minúty emócií.

Ešte sa môžete báť, že vás bude kamera znervózňovať - ak vás ale neznervózňuje fotograf, potom bude aj kamera ok :) Nezabudnite - do krátkeho klipu dobrý kameraman zlé / nelichotivé zábery nevyberie :) 

"Hľadám fotografa a kameramana zároveň"

Možno vás zaujíma, či dokáže svadobný fotograf urobiť na svadbe aj video. Ak ovláda svoju techniku a základy videa, dá sa to, ale to video NEBUDE plnohodnotné - jeden človek NEdokáže zachytiť na fotku aj video tie najkratšie a najdôležitejšie momenty svadobného dňa - navliekanie obrúčok či prvý bozk. Niekedy sa tie obrúčky ťažko zaznamenajú už len skrz situácie, ktoré vzniknú samé - dáte vysoko ruky, farár do záberu šťuchne mikrofón, miništrant tam šťuchne knižku alebo zabudnete odložiť kyticu a prstienky si ňou zakryjete.

Ja som takto urobila video asi dvakrát, pretože ma baví skúšať nové veci, ale snúbenci boli vopred oboznámení s tým, že ak prioritne fotím, na videu tieto krátke okamihy nebudú, alebo že niektoré veci budeme robiť na dvakrát. Bez problémov sa dalo video urobiť len vtedy, keď bol na to čas a sama som zodpovedne uznala, že fotiek mám už dosť. Prestala som však túto službu ponúkať, lebo sa chcem videu venovať rovnako profesionálne, ako foteniu :)

O expertoch pobehujúcich s dvoma zariadeniami naraz radšej pomlčíme - zatiaľ som to nevidela, ale počula som o tom veľakrát. Neviem si to predstaviť, naozaj. Tam musí byť výsledok veľmi smutný.

Existujú tiež firmy, ktoré vedia zabezpečiť svadobného fotografa aj svadobného kameramana - ale samostatne. Na jednej strane je to fajn, lebo sú naučení spolu fungovať, "nezavadzajú si". Na druhej strane však ani toto nie je zárukou kvality - pozrite si preto pred samotnou objednávkou viac svadobných videí a spýtajte sa, či tí istí autori budú zabezpečení aj na vašu svadbu - takéto firmy môžu totiž zamestnávať viac fotografov a kameramanov a na vašu svadbu môže byť poslaný práve taký, ktorý video, ktoré ste videli, nerobil.

Tiež to, že sa fotograf a kameraman NEpoznajú, neznamená, že sa nedokážu skoordinovať :) Každý rozumný človek sa bude snažiť tomu druhému "nezavadzať" a budú spolu pracovať tak, aby boli snúbenci (a neskôr manželia) čo najspokojnejší :)

Pro-zákaznícky-orientovaní fotografi alebo kameramani sú ochotní vám iného svadobného kameramana alebo fotografa poradiť alebo dokonca preveriť ich dostupnosť práve na váš termín. Takých, s ktorými už spolupracovali a robilo sa im spolu dobre, alebo takých, s ktorými síce nespolupracovali, ale páči sa im ich práca a / alebo počuli od iných kolegov, že sa im s nimi dobre pracovalo. Ja osobne som trochu schizofrenická ohľadom odporúčania takých video-tvorcov, ktorých práca sa mi nepáči - vám sa ale páčiť môže. 

Video spravia hostia / strýko a my si zostriháme

V mojom svete nie sú veci iba čierne alebo biele, preto nemôžem tvrdiť, že každý jeden ujo, ktorý dostal na starosť urobiť zo svadby aspoň aké-také video, sa mi s tým mobilom do môjho záberu aj naozaj "pichol" - lebo každý jeden sa tam nepichne. Ale väčšina sa tam veru pichne :D Raz mi takto prvý mladomanželský bozk zakryl cudzí mobil (ale predtým som ho odfotiť stihla - juch!) a raz mi tak pichli mobil do záberu Španieli - pri čepčení. 

Tiež také "mobilové" zábery nebudú kvalitné - ako fotografke sa mi nechce na každý výlet vláčiť foťák, a tak som si kúpila "foto-mobil", ktorý bol vo svetovom rebríčku asi tretí najlepší (nie, nie je to ajfón). Ale ani ten (a už vôbec nie v ruke hosťa) vám tak pekné video, ako profi kameraman, neurobí. Nehovoriac o tom, že hosť by sa mal baviť a nie sa stresovať, či budete s natočeným materiálom spokojní.

Nechcete mať ten tanec s maminou zaznamenaný nielenže navždy, ale aj kvalitne? Tak, aby ste v zábere neboli len dve malé postavičky vo veľkej prázdnej sále? O výsledku z tmavého prostredia sa ani nebavme.

Na druhej strane, kamoška-nevesta raz dala hosťom putovnú Go Pro kameru, aby natáčali a video si po svadbe zostrihala sama. Bolo fajn, no takto od hostí nikdy nemáte záruku, že to bude dobré, musíte vedieť robiť s programom na strih a stojí vás to nemálo času.

Môže nastať situácia, že nájdete začínajúci talent - vtedy máte veľké šťastie a získate tak relatívne veľa muziky za málo peňazí. No na druhej strane je tu stála neistota, či je na takého človeka spoľah. Sú takí, ktorí sa zodpovedne pripravia už na svoju prvú svadbu a potom takí, ktorí možno ani neprídu.

Samozrejme v mojom nie-len-čiernom-alebo-len-bielom svete existujú aj kameramani, ktorí sa nazývajú profíkmi a robia vo všeobecnosti nepekné videá, ktorým chýba akákoľvek emócia. Samozrejme nehovorím o slovenských topkách, ktoré sú mi vzormi :) Všetko je ale vec vkusu, čo sa páči mne, nemusí sa vám a opačne.

Kedy si svadobné video neobjednať

Ak máte priority inde a naozaj obmedzený budget.

Čítala som o obrúčkach za 1000 eur radšej ako o kvalitnom fotografovi, sama mám priority radšej v spomienkach a nie vo svadobných šatách (ak sa raz vydám :D) :)

Nezabudnite, že pár stoviek eur môžete ušetriť na rôznych drobnostiach či hlúpostiach a investovať ich radšej do spomienok. Tieto hlúposti ale pre vás hlúposťami byť nemusia a ak sú pre vás dôležitejšie vešiačiky, mydielka alebo župan, potom je všetko v poriadku. Je to vaša svadba, "musieť" nemusíte nič :)

Faktom ale zostáva, že jediné reálne spomienky na svadbu vám zabezpečia práve foto a video :) A ako veselý bonus fotobúdka / fotokútik.

 
Diese Seite benutzt Cookies, damit wir Dienstleistungen erbringen. Durch die Nutzung unserer Dienstleistungen erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Mehr Informationen finden Sie hier.